در چارچوب هفته بیستم لیگ برتر فوتبال فردا (سه‌شنبه) دیدارهایی در تهران و بندرانزلی برگزار می‌شود که احتمال دارد با […]

در چارچوب هفته بیستم لیگ برتر فوتبال فردا (سه‌شنبه) دیدارهایی در تهران و بندرانزلی برگزار می‌شود که احتمال دارد با نتایجی که در آنها رقم می‌خورد، صدر جدول دستخوش تغییراتی شود.

 

 

 

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، هفته بیستم مسابقات لیگ برتر فوتبال فردا (سه‌شنبه) با برگزاری ۸ دیدار در شهرهای مختلف پیگیری می‌شود که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.


ملوان بندرانزلی – پرسپولیس


بعد از برتری ۶ بر صفر پرسپولیس مقابل مس کرمان و صعود سرخپوشان به صدر جدول تکلیف علی دایی و شاگردانش مشخص است، حفظ صدر جدول و ساختن حاشیه امنیت برای خود در مقابل مدعیانی که سایه به سایه آنها پیش می‌آیند. تیم دایی در این هفته میهمان ملوان است، تیمی که در ۹ هفته اخیر ۶ پیروزی کسب کرده و ۳ شکست در کارنامه‌اش به ثبت رسیده است.
پرسپولیس که در هفته هجدهم با شکست مس در کرمان طلسم ناکامی در دیدارهای خارج از خانه را شکست حالا امیدوار است در خانه ملوان این روند را تداوم بخشد و با کسب چهارمین پیروزی پی در پی خان بلند انزلی را پشت سر بگذارد. قطعاً گذر از این خان برای دایی و تیمش آسان نیست، چرا که انزلی‌چی‌ها هنوز شکست سنگین ۶ بر صفر فصل گذشته در جام حذفی مقابل پرسپولیس را فراموش نکرده‌اند و در این بازی خانگی قطعاً با هدف انتقام آن بازی به میدان خواهند رفت.

 

گسترش فولاد تبریز – صبای قم


به همان اندازه که تیم گسترش فولاد در نیم فصل دوم لیگ برتر روندی روبه رشد را در پیش گرفته و به گفته مربیان این تیم بهتر از نیم فصل اول بازی می‌کند، صبای قم پله‌های نزول را یک به یک به سمت انتهای جدول طی می‌کند. این تیم در هفته نوزدهم باز هم باخت، این بار در خانه و مقابل استقلال.
مرفاوی که با هدف احیای صبا به قم آمده بود تا به امروز در انجام عملیاتش ناکام بوده و پشت سر هم می‌بازد. شکست مقابل استقلال پنجمین باخت تیم مرفاوی بود که این تیم را به رده سیزدهم رساند، در آستانه فانوس به دستی. تیم مرفاوی که به معنای کامل کلمه بحران‌زده است این هفته به تبریز می‌رود تا مقابل گسترش فولاد صف‌آرایی کند. صمد نمی‌داند حریف روز سه‌شنبه صبا گسترش فولاد است یا سرمای هوای تبریز یا مشکلات عدیده تیمش و یا … کار مرفاوی دشوار است اما اگر از پس انجامش به خوبی برآید می‌تواند به فرار صبا از بحران امیدوار باشد.


سایپای البرز – ذوب‌آهن اصفهان


مجتبی تقوی تا همین فصل گذشته سرمربی سایپا بود اما به صورت ناگهانی سرمربی مس شد و ناگهانی‌تر از آن از کرمان رفت. او بعد از یک نیم فصل تماشای مسابقات لیگ برتر از هفته گذشته با قبول هدایت ذوب‌آهن به لیگ برتر بازگشت تا سپیدپوشان اصفهانی کمر راست کنند. تقوی آمده تا ذوب‌آهن را از سقوط نجات دهد و کارش را با یک تساوی خانگی آغاز کرده است. او این هفته با ذوب‌آهن به خانه‌اش بازمی‌گردد، به همان جایی که به واسطه سال‌ها حضور در آن لقب «سایپایی» گرفت.
تقوی برای روشن کردن کوره ذوب‌آهن چاره‌ای جز شکست تیم سابق خود ندارد، چرا که با تداوم این روند ذوبِ‌آهن هم در لیگ برتر کم کم به خاطرات می‌پیوندد. شک و تردید در اینکه تقوی و شاگردانش مقابل سایپا کار دشواری دارند، مثل تمیز دادن روز و شب است. بالاخره تیمی که هفته قبل به پرسپولیس باخته حتماً در این هفته با هدف جبران در دیداری خانگی پای به میدان می‌گذارد.


مس کرمان – تراکتورسازی تبریز


قعرنشین لیگ برتر انگار قرار نیست ترک عادت کند. مس می‌بازد، حالا می‌خواهد سرمربی‌اش یاوری باشد یا مظلومی. تیم مظلومی که هنوز زخم شکست ۶ بر صفر مقابل پرسپولیس را برتن دارد، هفته گذشته به زحمت یک امتیاز در خانه ذوب‌آهن گرفت. مس این هفته در خانه‌اش پذیرای تراکتورسازی است، تیمی که با یک تساوی مقابل  ذوب‌آهن و شکست مقابل سپاهان صدر جدول را به پرسپولیس تحویل داد و به مکان پانزدهم جدول سقوط کرد. تراکتورسازی در این هفته با اندیشه جبران ۵ امتیازی که در ۲ هفته اخیر از دست داده به خانه قعرنشین جدول می‌رود که از قضا برای تک تک امتیازات این بازی «لَه‌لَه» می‌زند. تقابل اندیشه‌های جلالی با مظلومی جذابیت‌های خاص خود را دارد، اگر رسیدن به ۳ امتیاز بازی زیبا را قربانی نکند.


سپاهان اصفهان – فجرسپاسی شیراز


شاگردان کرانچار حساس‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین بازی هفته نوزدهم را بردند. آنها تراکتورسازی را شکست دادند تا سپاهان هم به جمع مدعیان پرتعداد قهرمانی لیگ سیزدهم اضافه شود. سپاهان که حالا با ۳۰ امتیاز تیم ششم جدول رده بندی لیگ برتر است و ۶ امتیاز با صدر جدول فاصله دارد در هفته بیستم پذیرای فجرسپاسی شیراز است. این تیم برای ماندن در کورس قهرمانی باید و باید فجرسپاسی را شکست دهد، در غیر اینصورت رسیدن به صدر جدول همچنان برای زردپوشان رویایی دست نیافتنی باقی خواهد ماند.
حریف سپاهان این هفته یکی از تیم‌های قعر جدولی است، تیم‌هایی که هرچه به پایان لیگ نزدیک‌تر می‌شویم خطرناک‌تر و خطرسازتر می‌شوند. فجری که در ۶ هفته گذشته ۴ باخت و ۲ تساوی داشته، اگر مقابل سپاهان ترک عادت نکند، کار شاگردان کرانچار آسان است در غیر اینصورت باید در انتظار خلق یک شگفتی در نخستین دیدارهای لیگ برتر در فصل سرد زمستان باشیم.


فولاد خوزستان – راه‌آهن سورینت


فولاد پس از ۶ تساوی و باخت پی‌درپی، صبای قم و داماش گیلان را برد تا جایگاهش در  بالای جدول تثبیت شود. فولاد ۳۵ امتیازی که جایگاه چهارم جدول را در اختیار دارد و در فاصله یک امتیازی صدرنشین است، با امید توقف و شکست استقلال و پرسپولیس مقابل تیم‌های گیلانی این هفته از راه‌آهن پذیرایی می‌کند تا شاید با شکست این تیم دوباره به صدر جدول بازگردد. حریف این هفته فولاد شرایط خوبی ندارد و هفته گذشته با شکست مقابل نفت امیدهایش برای فرار از انتهای جدول به یاس تبدیل شد. راه‌آهنی که فقط ۳ امتیاز با قعر جدول فاصله دارد، حتماً در خانه فولاد به دنبال امتیاز خواهد بود، چرا که در غیر اینصورت باید منتظر اتفاقاتی تازه در باشگاه راه‌آهن باشیم، حتی با وجود حمایت قاطع مدیرعامل این باشگاه از ابراهیم‌زاده.


نفت تهران – استقلال خوزستان


جدال نفت تهران و استقلال خوزستان تقابل جوان‌ترین مربیان لیگ است که یکی برای صدرنشینی می‌جنگد و دیگری برای ثبات در میانه جدول. در هفته بیستم گل‌محمدی و شاگردانش با اتکای به توانایی خود و بهره‌گیری از امتیاز میزبانی و امیدواری به موفقیت ملوان مقابل پرسپولیس، برای رسیدن به صدر جدول تلاش خواهند کرد. استقلال خوزستان که با ۲۲ امتیاز رتبه دهم جدول لیگ برتر را در اختیار دارد، البته حریف آسانی برای نفتی‌ها نخواهد بود. تیمی که پرسپولیس را در تهران متوقف می‌کند و استقلال را در اهواز شکست می‌دهد، اگر روزش باشد لقمه گلوگیری برای زردپوشان تهرانی خواهد بود.


استقلال – داماش گیلان


استقلال در هفته بیستم لیگ برتر میزبان تیمی که تا لحظه انتشار این مطلب معلوم نیست در بازی عصر فردا به میدان می‌رود یا خیر. داماش در فصل سیزدهم لیگ برتر به شدت درگیر مشکلات مالی بوده و تا به اینجای لیگ کج‌دار و مریز پیش رفته است. استقلال که روندی روبه رشد را در پیش گرفته امیدوار است داماش را متاثر از نابسامانی اخیر ناتوان‌تر از همیشه ببیند و یازدهمین پیروزی خود در فصل جاری را به دست آورد.
پیروزی استقلال اگر با شکست یا تساوی پرسپولیس در انزلی یا باخت و توقف نفت مقابل استقلال خوزستان همراه شود، آن وقت آبی‌پوشان صدرنشین خواهند شد. استقلال البته این فرصت را دارد که با آگاهی از نتایج بازی ملوان – پرسپولیس و نفت تهران – استقلال خوزستان به مصاف داماش برود، اتفاقی که برای این تیم در حکم شمشیر دولب است. استقلال اگر مدعیان متوقف شوند با آرامش خاطر برای صدرنشینی تلاش خواهد کرد در غیراینصورت باید با استرس الزام به پیروزی مقابل تیمی صف آرایی کند که فصل گذشته در ۲ دیدار رفت و برگشت به آن باخت.