سایت گل – هفته هفدهم لیگ برتر با رد و بدل شدن چهارده گل به پایان رسید. در هفته ای […]

سایت گل – هفته هفدهم لیگ برتر با رد و بدل شدن چهارده گل به پایان رسید. در هفته ای که چهار بازی به تساوی کشیده شد و سه تای آن بدون گل بود.

 

شاید مهمترین رویداد هفته را باید در الگیلانوی شمالی ها جستجو کرد. مسابقه ای که مثل همیشه با انبوهی از حاشیه های وحشتناک برگزار شد و این بار جنجال داوری هم به آن اضافه گردید. به هر روی ملوان با شکست دادن پر گل رقیب سنتی اش توانست بیشتر مقام های تیم هفته را از آن خود کند. پس از الگیلانو باید به داربی تبریز که البته فیتیله هیجانش بسیار پایین بود و با برد تراکتوری ها به پایان رسید و همچنین برد دلچسب دو تیم پرسپولیس و نفت تهران هم اشاره کرد. یکی از نکته های تیم هفته، که معمولا در بیشترهفته ها تکرار می شود، انتخای چهار بازیکن مازندرانی در جمع بهترین های لیگ است، استانی که متاسفانه تاکنون در لیگ برتر حضور نداشته است!

 

دروازه بان:

 

سرگیو پاشنکو (ملوان): دروازه بان سی و یک ساله ملوان اهل مولداوی است و به جز مسابقه هایی که درون دروازه تیم ملی مولداوی ایستاده بود در همه بازی های ملوان فیکس بوده است، یعنی در چهارده بازی ۱۲۶۰ دقیقه بازی کرده است. پاشنکو برای بار چهارمی است که در تیم منتخب هفته گل جای می گیرد و البته شاید آخرین بارش هم باشد، چرا که او قصد بازگشت به شهر و دیارش را دارد.. او در دربی گیلان یک فوق ستاره بود. مقاومت در برابر امواج حمله ی داماشی که می خواست زیر حمایت هوادارانش به بازی برگردد، کار هر بازیکنی نیست. کاری که پاشنکو آن را به بهترین نحو انجام داد.

 

مدافع:

 

شیث رضایی خنکدار (مس): مدافع جنجالی بیست و نه ساله مس اهل حمید آباد ساری است. فوتبالش را از تیمهای پایه سایپا آغاز کرد و بعد به پرسپولیس پیوست. به جز آن شیث سابقه بازی در صبا و شهرداری تبریز را هم دارد. او با پرسپولیس یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی جام حذفی را در کارنامه دارد و در هشت بازی ملی به مانند پژمان جمشیدی یک گل به ثمر رسانده است! شوخی انگشتی معروف او و نصرتی جلوتر از معروفیت ورزشی اش در همه جا مطره بود و حالا پس از دو سال دوری از سطح نخست فوتبال دوباره به لیگ برتر بازگشته است. شیث در نخستین بازی اش برای مس بازی قابل قبولی از خود برجای گذاشت و نشان داد که قدرت بدنی اش از بیشتر مدافعان لیگ بالاتر هم هست.

 

شجاع خلیل زاده (سپاهان): مدافع بیست و چهار ساله سپاهان هم جزیی از خیل مازنی های لیگ برتر است که نمی توانند برای تیم استان خود بازی کنند. شجاع اهل شهر زیبای بابلسر است و فوتبالش را از شهرداری امیرکلا شروع کرد و بعد به مس رفسنجان پیوست و از آنجا توسط مرفاوی جذب مس کرمان شد. شجاع حالا یکی از بهترین مدافعان لیگ است و در شانزده بازی سپاهان ۱۴۴۰ دقیقه به میدان رفته است. او سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی امید را دارد و نخستین بازی ملی اش را برای بزرگسالان در برابر موزامبیک انجام داده و چهار بازی ملی در کارنامه دارد.  خلیل زاده یکی از بهترین بازیکنان مسابقه  سپاهان – استقلال بود و یکی از دلایل بسته نگه داشتن دروازه تیمش بود و توانست بازی قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد.

 

حسین ماهینی(پرسپولیس) با تقدیر از وریا غفوری (نفت): مدافع بوشهری پرسپولیس بیست و هفت سال سن دارد. پیش از این در تیم های استقلال اهواز و ذوب آهن بازی می کرد.شانزده بارپیراهن تیم ملی را بر تن کرده و عضو تیم ملی امید هم بوده است. درلیگ امسال در سیزده بازی پرسپولیس ۱۱۷۰ دقیقه بازی کرده است. در برابر ذوب آهن ماهینی یکی از روزهای خوبش را به نمایش گذاشت و نقطه قوت خط دفاعی پرسپولیس بود.

 

هاشم بیگ زاده (استقلال): هافبک سی ساله استقلال زاده شیراز و اصالتا مشکین شهری است.او در تیم های فجر،استقلال و سپاهان بازی کرده و دوباره سال گذشته به تیم سابقش پیوسته است. بیگ زاده دوبار با آبی های پایتخت و دوبار با سپاهان قهرمان لیگ شده است. او امسال خیلی در استقلال به بازی گرفته نشد و در هشت بازی تنها ۵۷۴ دقیقه بازی کرده است. بیگ زاده در برابر سپاهان هم در حمله حضوری موثر داشت و هم توانست در دفاع مثمر ثمر باشد. در سال جام جهانی بیگ زاده آرزوهای زیادی در سر دارد.

 

هافبک:

 

مهدی کیانی (تراکتورسازی): هافبک دفاعی بیست و هفت ساله تراکتور اهل نهاوند است و توسط فراز کمالوند به این تیم پیوست و از لیگ دسته یک به لیگ برتر صعود کردند. فوتبالش را از جوانان صبا آغاز کرد. دو نایب قهرمانی لیگ برتر را با تراکتورسازی در کارنامه دارد. تاکنون در هفده بازی ۱۴۳۹ دقیقه به میدان رفته است و این هفته موفق شد تا در برابر گسترش فولاد یک گل سه امتیازی بسیار زیبا را به ثمر برساند.

 

قاسم حدادی فر( ذوب آهن ): هافبک سی ساله ذوب اهل اصفهان است و اصالتا بختیاری است. بردار حدادی فر هم در ذوب آهن توپ می زند. او به عنوان بازیکن قرضی در نفت آبادان و به دلیل سربازی در تراکتورسازی هم بازی کرده است. در کارنامه اش یک قهرمانی جام حذفی و نایب قهرمانی آسیا را با ذوب آهن و سه نایب قهرمانی لیگ برتر با ذوب و تراکتورسازی به چشم می خورد. او دوازده بازی ملی هم در سابقه اش اندوخته است. حدادی فر تا کنون در شانزده بازی برای ذوبی ها ۱۳۸۷ دقیقه بازی کرده است و سه پاس گل و دو گل هم به ثمر رسانده است. هر چند که گل زیبای او به پرسپولیس نتوانست از باخت ذوب جلوگیری کند اما بازی تاثیرگذارش را همه تحسین نمودند.

 

امیرحسین فشنگچی (ملوان): هافبک چپ بیست و هفت ساله ملوان اهل تهران است. فوتبالش را از جوانان پرسپولیس شروع کرد و سپس به صبا باتری پیوست. بعد از پنج سال موفق در این تیم راهی پرسپولیس شد تا با اشتباهاتش هواداران این تیم را به تنگ بیاورد! او هم به مانند اولادی راه ملوان را در پیش گرفت تا احیا شود، که شد. فشنگچی چهار بازی ملی در کارنامه دارد. او تاکنون در پانزده بازی ۱۲۸۵ به میدان رفته است، که یکی از بازی ها را به دلیل سه کارته شدن از دست داد. او در برابر داماش در به ثمر رسیدن یک گل نقش اصلی را داشت و موجبات اخراج پر حرف و حدیث رضا کاردوست را فراهم کرد تا مقدمات جشن بزرگ انزلی چی ها را فراهم سازد.

 

مهاجم:

 

هادی نوروزی پوری (پرسپولیس): مهاجم بیست و هشت ساله نفت اهل بابل است. فوتبالش را از تیم پاسارگاد آغاز کرد و سپس به فجر سپاه، داماش ایرانیان و پرسپولیس پیوست. ده بازی ملی در کارنامه دارد و یک بار با پرسپولیس قهرمان جام حذفی شده است. می گوید فوتبالم را مدیون عابدینی هستم که من را به فوتبال ایران معرفی کرد. پس از اینکه دید امسال دایی به او اعتقادی ندارد و در یک نیم فصل کامل تنها به او ۳۱۴ دقیقه بازی داده است موافقت کرد تا به صورت قرضب به نفت برود. در نخستین بازی اش برای نفت یک گل زیبا با ضربه چکشی به ثمر رساند تا شاید او هم به خیل بازیکنانی بپیوندد که بعد از جدایی اش از پرسپولیس دوباره احیا شده است.

 

محمد رضا خلعتبری( پرسپولیس): هافبک –فوروارد سی ساله قرمزها اهل رامسر است. فوتبالش را از جوانان شموشک آغاز کرد و سپس برای سرابازی به ابومسلم پیوست. پس از آن در تیمهای: ذوب آهن، الغرافه قطر، الوصل امارات و سپاهان بازی کرده و او را می توان تنها شاگرد ایرانی مارادونای بزرگ نیز نام نهاد. خلعتبری پنجاه و هفت بازی ملی در کارنامه دارد و یک قهرمانی غرب آسیا. او با تیم های سپاهان و ذوب آهن قهرمان جام حذفی شده و با ابومسلم نایب قهرمانی این جام را بدست آورد. دو نایب قهرمانی لیگ با ذوب آهن و همچنین یک نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا با این تیم را در گنجینه ی افتخاراتش دارد. خلعتبری دو سال با ذوب آهن و سپاهان به عنوان بهترین پاسور لیگ را بدست آورد. خلعت در برابر تیم سابقش این هفته با دو گل سنگ تمام گذاشت.

 

جلال رافخایی (ملوان): فوروارد بیست و نه ساله انزلی چی فوتبالش را از کارخانه ی بازیکن سازی ملوان شروع کرد و برای بار اول در زمان دایی به تیم ملی دعوت شد و هشت بازی ملی در کارنامه دارد.او یک دوره به ذوب آهن پیوست و سال گذشته دوباره به شهرش بازگشته است. او سال گذشته آقای گل لیگ شد و امسال می خواهد نشان دهد که مقام سال گذشته اش نه اتفاقی بود و نه به پنالتی زدن ربط داشت. سیدجلال می داند که در لیگ امسال چشمان تیم ملی هم دنبال او راه می رود، او هم در داربی گیلان یکی از تاثیرگذار ترین بازیکنان تیمش بود و یک گل از نقطه پنالتی به ثمر رساند و در سایر دقایق هم یک چهره شاخص در زمین بود.

 

بهترین تیم:

 

نفت تهران: تیم یحیی گل محمدی خیلی بی سر و صدا و آرام توانسته خود را در جمع مدعیان نگه دارد و حالا با امتیاز مشترک و تفاضل کمتر در رده دوم لیگ قرار دارد. برد خارج از خانه نفت در برابر صبا ما را در انتخاب این تیم برای تیم هفته مصمم تر کرد. حالا یحیی با تکیه بر شاگردانش می تواند امیدهایش را برای شرکت در لیگ قهرمانان پررنگ تر ببیند و شاید حرکت با چراغ خاموش نفت را باید بزرگترین برگ برنده این تیم تلقی کرد.

 

بهترین بازیکن:

 

محمد رضا خلعتبری( پرسپولیس): خلعتبری از هفته هشتم به پرسپولیس اضافه شده و در ده بازی این تیم ۶۶۱ دقیقه به میدان رفته است و چهار گل زده که دو گلش را این هفته در برابر ذوب آهن به ثمر رسانده است. بدون تردید بهترین بازیکن میدان پرسپولیس – ذوب آهن، محمدرضا خلعتبری بود. خلعت بعد از مدت ها دو گل برای پرسپولیس زد و علاوه بر آن در حرکات ترکیبی قرمزها عنصر تاثیرگذاری به حساب می آمد .در روزی که سایر مهاجمان پرسپولیس آن برندگی را نداشتند، خلعتبری جور همه ی مهاجمان پرسپولیس را کشید.

 

مربی هفته:

 

دراگان اسکوکیچ (ملوان): مربی ۴۵ ساله ی کروات اهل رجیکای کرواسی است. این مربی سابقه ی مربی گری در ریه کا کرواسی، اینتربلوک اسلوونی، العربی کویت و النصرعربستان را دارد و دوره ی مربی گری اش را در دانشگاه زاگرب سپری کرده است. او مدرک مربی گری حرفه یی یوفا را نیز دارد. اسکوکیچ به عنوان مربی دو بار جام حذفی کرواسی ، یک جام حذفی و یک سوپرجام در اسلوونی را به دست آورده است. او با العربی نیز توفیق نسبی داشت در النصر عربستان که جایگزین والتر زنگا شده بود موفق شد در لیگ قهرمانان آسیا به مرحله ی دوم صعود کند . النصر در آن فصل با استقلال هم گروه بود و در مرحله ی حذفی مغلوب ذوب آهن شد. دراگان نخستین مربی غیر انزلی چی تاریخ این باشگاه است. او که یکی دو ماه پیش حکم ابقای شرطی اش را دریافت کرده بود تا در چهار بازی شش امتیاز کسب کند، حالا توانسته در شش بازی پنج برد بیاورد و این یعنی یک نتیجه عالی.