بعد از گذشت ده هفته از رقایت های بوندسلیگا، شیوه و روش متفاوت بازی دو مدعی اصلی قهرمانی در این […]

بعد از گذشت ده هفته از رقایت های بوندسلیگا، شیوه و روش متفاوت بازی دو مدعی اصلی قهرمانی در این رقابت ها بیشتر مشخص شده است.

 


بعد از گذشت ده هفته از رقابت های این فصل بوندسلیگا فقط یک امتیاز اختلاف بین بایرن مونیخ (۲۶) و دورتموند (۲۵) در صدر جدول وجود دارد. اما آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان لیگ فوتبال، نمایانگر اختلافات بیشتری بین این دو رقیب می باشد.


میزان دوندگی


در مجموع بین دو تیم بایرن مونیخ و دورتموند طبق آمار منتشر شده، در میزان دوندگی بازیکنان در زمین  تفاوت فاحشی وجود دارد، در شیوه بازی شاگردان کلوپ، دوندگی و ایستا نبودن بازیکنان نکته بسیار مهمی است. بازیکنان دورتموند در مجموع در هر بازی بین ۱۱۵ تا ۱۲۴ کیلومتر دویده اند و در بازی آخرشان نیز مقابل شالکه در دربی روهر، دورتموندی ها در مجموع حدود ۵ کیلومتر بیش از حریف دویده بودند (۱۱۵.۳:۱۱۰). در این ده بازیانجام شده، فقط در دو بازی بازیکنان حریف دورتموند دوندگی بیش از آنها داشته اند، ‌در بازی مقابل آینتراخت بروانشوایگ  و بازی مقابل فرایبورگ. البته در هر دو بازی شاگردان یورگن کلوپ موفق به پیروزی مقابل حریف خود شده بودند. اما در طرف دیگر بازیکنان بایرن مونیخ تنها در دو دیدار از رقابت های بوندسلیگا در مجموع بیشتر از حریفان خود دوندگی داشته اند. در بازی مقابل آینتراخت فرانکفورت و شالکه. بر اساس آمار منتشر شده و تا پایان هفته دهم بوندسلیگا، بازیکنان دورتموند در حدود ۲۹ کیلومتر بیش از بازیکنان بایرن مونیخ در زمین دویده اند.


میزان مالکیت توپ


به همان میزان که بازیکنان دورتموند نسبت به حریفشان دوندگی بیشتری در طول یک بازی دارند،‌ به همان میزان درصد مالکیت توپ آنها نیز پایین تر است. در این فصل مونیخی ها با گردش هدفمند توپ در زمین در پی ایجاد روزنه در دفاع حریف و خسته کردن حریف خود بوده اند. به طور میانگین بایرن مونیخ در بازی های این فصل بوندسلیگا، ده درصد بیشتر از دورتموند مالکیت توپ را به عهده داشته است (۶۷:۵۵).


میزان دقت پاس ها


در بازی این هفته بایرن مونیخ مقابل هرتابرلین، مونیخی ها به بدترین آمار خود در این فصل، در ارسال پاس ها اشتباه رسیدند و ۲۰ درصد از پاس های ارسالی آنها به مقصد نرسید. با این وجود شاگردان پپ گواردیولا در این زمینه آماری به مراتب بهتر از حریف دورتموندی خود دارند. دورتموندی ها در این فصل و در ده بازی انجام شده، در هفت بازی از مرز ۲۰ درصد خطا در ارسال پاس ها عبور کرده اند. البته این مورد کاملا وابسته به بازی ریسک پذیر و پاس های زیاد رو به جلوی شاگردان یورگن کلوپ دارد.


ضربه به سمت دروازه


به طور میانگین در هر بازی بازیکنان دورتموند، سه ضربه بیش از بازیکنان بایرن مونیخ به سمت دروازه حریف زده اند (۲۲:۱۹). به همین دلیل دورتموند با ۲۵ گل زده بیشترین گل زده را در بین تیم های حاضر در بوندسلیگا، از آن خود کرده است. مونیخی ها نیز ۳ گل زده کمتر (۲۲) نسبت به دورتموند تا هفته دهم رقابت های بوندسلیگا داشته اند.


خط دفاعی
بایرن مونیخ در دفاع بهتر از دورتموند عمل کرده و با دریافت تنها شش گل در ده بازی، بهترین خط دفاع بوندسلیگا را در اختیار دارد. در این ده بازی مهاجمین حریفان مختلف بایرن مونیخ، ۸۶ ضربه به سمت دروازه مانوئل نویر سنگربان این تیم داشته اند. دورتموند نیز تا پایان هفته دهم ۲ گل بیشتر (۸) از بایرن مونیخ دریافت کرده است و مهاجمین حریف نیز در مجموع ده بازی، ۸۹ شوت به سمت دروازه رومان وایدنفلر داشته اند.


نبردهای تک به تک


نکته شگفتی ساز در این آمار مربوط به نبردهای تک به تک بازیکنان این دو تیم می باشد. بازیکنان هر دو تیم مدعی بایرن مونیخ و دورتموند، فقط در چهار بازی از ده بازی انجام شده موفق شده اند نبردهای تک به تک بیشتری را به نفع خود به پایان برسانند. بازیکنان بایرن مونیخ در بازی آخر خود مقابل هرتابرلین ۵۷ در صد از نبردهای تک به تک را به این تیم واگذار کردند. اما در نبردهای هوایی با ۵۸ درصد موفق تر از بازیکنان هرتابرلین بوده اند. بازیکنان دورتموند نیز در آخرین بازی خود مقابل شالکه ۵۵ درصد از نیردهای تک به تک را به حریف واگذار کردند اما در مقابل دروازه حریف تاثیرگذار تر ظاهر شده اند. در این بازی از هر سه ضربه دورتموند به دروازه شالکه یکی تبدیل به گل شد و از هر دوازده ضربه شالکه فقط یک ضربه وارد دروازه دورتموند شده است.