جنجالی که سپ بلاتر با ترجیح دادن مسی به رونالدو به راه انداخت برایش عواقب بدی داشت اما سنگین‌ترین تاوانی […]

جنجالی که سپ بلاتر با ترجیح دادن مسی به رونالدو به راه انداخت برایش عواقب بدی داشت اما سنگین‌ترین تاوانی که او باید پس بدهد متهم شدن به ناکام گذاشتن ستاره رئال مادرید برای کسب توپ طلا است.

 

 

فقط یک جمله و یک ابراز عقیده شخصی از سوی رئیس فیفا کافی بود تا دنیای فوتبال زیر و رو شود و آن یک جمله این بود:« رونالدو بیشتر از مسی وقتش را برای حالت دادن به موهایش صرف می‌کند اما نمی‌توانم بگویم که کدام‌ یک بهترند هرچند من مسی را ترجیح می‌دهم.»

شاید بلاتر زمانی که این جمله برای مخاطبانش در دانشگاه آکسفورد به زبان آورد هدفی جز شوخ طبعی نداشت اما واکنشی که او به خاطر چنین اظهارنظری دریافت کرد به هیچ وجه طنزآمیز نبود. نخست فلورنتینو پرس، رئیس باشگاه رئال مادرید در نامه‌ای بلندبالا، بعد کارلو آنچلوتی در نقش سرمربی کهکشانی‌ها، سپس نشریات و ستاره‌های پرتغالی با انتقاداتی شدید‌‌اللحن و آخر از همه سخنگوی دولت این کشور همه و همه دست به دست هم داد تا چنان موج انتقادی علیه رئیس فیفا به راه بیفتد که شاید او را تا پایان عمر از این که چرا چنین جمله‌ای را به زبان آورده پشیمان کند.

در بین تمام این انتقادها یک موضوع بیشتر جلب توجه می‌کرد و آن همزمانی اظهارات جنجالی بلاتر با انتشار فهرست اولیه نامزدهای دریافت توپ طلای فیفا و فرانس فوتبال بود. این سوژه‌ای بود که خیلی‌ها آن را بهانه‌ای قرار دادند تا فیفا را به جانبداری از مسی و تلاش برای کم کردن شانس رونالدو در دریافت توپ طلا و رقم زدن یک ناکامی دیگر برای او در مسیر کسب مهم‌ترین جایزه انفرادی دنیای فوتبال متهم کنند.

یکی از افرادی که الان چنین طرز تفکری دارد کسی نیست جز خود رونالدو که مشخصا نگران است تا زمانی که سپ بلاتر در فیفا زمام امور را در دست دارد، حکایت ناکامی‌های متوالی او در رقابت با مسی برای کسب توپ طلا ادامه داشته باشد. بعد از ارسال نامه‌ای رسمی از سوی فلورنتینو پرس به فیفا،‌ نوبت به خود رونالدو رسید که در صفحه شخصی‌اش در اینترنت به انتقاد از بلاتر بپردازد. البته کریس این کار را همچون بازی‌اش در میدان به شیوه‌ای حرفه‌ای انجام داد.

کنایه حرفه‌ای رونالدو به رئیس فیفا

رونالدو در صفحه‌های خود در ۲ شبکه اجتماعی معروف اینترنتی، فیلمی از خوش و بش سپ بلاتر با او در یکی از مراسم اهدای توپ طلا را منتشر کرد و زیر آن نوشت:«این فیلم احترام و توجهی که فیفا نسبت به من، باشگاهم و کشورم قائل است را نشان می‌دهد. خیلی چیزها حالا توضیح داده شد. برای آقای بلاتر سلامتی و عمری طولانی را آرزو می‌کنم تا او همچنان بتواند شاهد موفقیت تیم‌ها و بازیکنان مورد علاقه‌اش باشد.»

بلاتر کمی بعد از طریق همین شبکه‌های اجتماعی پاسخ رونالدو را داد و نوشت:«کریستیانوی عزیز! از تو عذر می‌خواهم اگر با حرف‌های بی قصد و غرضی که در یک محفل خصوصی در روز جمعه زدم باعث ناراحتی‌ات شده‌ام.» بلاتر عذرخواهی کرد اما به نظر رونالدو و مادریدی‌ها او ضربه‌اش را به آنها زده بود و آن ضربه زمانی بود که او گفت مسی را ترجیح می‌دهد. زمانی که گفت:«لئو بازیکن خوبی است. او از آن پسرهایی است که هر پدر و مادری آرزو می‌کند یکی از آنها را در خانه‌اش داشته باشد.»

کریستیانو رونالدو فصل گذشته ناراحتی ‌اش را که تصور می‌شد به خاطر حمایت کم سران باشگاه رئال مادرید از او بود را با ژستی معنادار پس از یکی از گل‌هایش در لالیگا نشان داد اما حالا مطمئنا از اینکه پرس و کارلتو در موضع حمایت از او برآمده‌اند خوشحال است. با این حال او هنوز ناراضی است و دلیل‌اش هم حسی است که با تماشای (به زعم خودش) جانبداری فیفا از مسی و بارسلونا برای درو کردن جوایز بهترین‌های فوتبال در ماه ژانویه سال آینده می‌بیند.

نگران از قبول شکستی دیگر

هم مسی و هم رونالدو در فهرست اولیه ۲۳ نفره نامزدهای دریافت توپ طلا حضور دارند و تصور می‌شود که این ۲ نفر در کنار فرانک ریبری، هافبک فرانسوی بایرن مونیخ بیشترین شانس را برای کسب این جایزه با ارزش داشته باشند هرچند که رونالدو از همین حالا تقریبا اطمینان پیدا کرده که او آن کسی نیست که این جایزه را می‌برد و این ماجرا تا زمانی که سپ بلاتر رئیس فیفا است ادامه دارد.

پائولو فوتره، ستاره پیشین تیم ملی پرتغال سه‌شنبه گفت: اظهارات بلاتر دلیل اینکه چرا رونالدو تنها یک توپ طلا برده را نشان می‌دهد. مراسم اهدای توپ طلا یک لودگی به تمام معنا است و اگر قبلا نسبت به این موضوع ذره‌ای شک داشتم آن یک ذره شک هم برطرف شد.

به نظر رونالدو، حق او بود که سال گذشته توپ طلا را ببرد چون او بود که با گل‌‌های پرشمار و بازی‌‌های درخشانش موجب قهرمانی رئال مادرید در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ شد و فیفا با تقدیم این جایزه به مسی به نوعی لابی کرده است. حالا او نگران است که اظهارات اخیر بلاتر سبب شود وجهه‌ای که در طول چند فصل گذشته برای خودش ساخته از بین برود و او بار دیگر در حسرت کسب توپ طلا بماند.

حقیقت این است که نگرانی رونالدو برای از دست دادن توپ طلایی دیگر به جا است چون شانس او حداقل نسبت به سال گذشته که مسبب قهرمانی کهکشانی‌ها در لالیگا شده بود کمتر است و با طعنه اخیر بلاتر کمتر هم شد. به این ماجرا اعتراض شدید رونالدو به داور ال‌کلاسیکو به خاطر نگرفتن خطای پنالتی خاویر ماسچرانو روی او و محرومیت احتمالی که فدارسیون فوتبال اسپانیا ممکن است برایش در نظر بگیرد را هم اضافه کنید که می‌تواند نظر خیلی‌های دیگر را هم نسبت به او تغییر دهد.

 

تسنیم