در حالیکه یخ روابط بین ایران و آمریکا در حال آب شدن است عجیب نیست که در فهرست تیم ملی […]

در حالیکه یخ روابط بین ایران و آمریکا در حال آب شدن است عجیب نیست که در فهرست تیم ملی فوتبال ایران، یک ایرانی – آمریکایی نسبتا مشهور داشته باشیم.

 

 

استیون بیت آشور (به انگلیسی‏ زاده ۳۰ ژانویه ۱۹۸۷ در سان خوزه) ، بازیکن حرفه ای ایرانی آمریکایی فوتبال که در تیم باشگاهی سن خوزه ارت کویکز در لیگ برتر فوتبال آمریکا توپ می زند. خانواده استیون بیت آشور ایرانی می باشد. وی از طرف پدری یک مسیحی ایرانی آشوری تبار و از طرف مادری یک مسلمان ایرانی است. وی در مصاحبه ای به سال ۲۰۱۱ میلادی اظهار داشت: «پدر من مسیحی و مادر من مسلمان است، پس من از هردو هستم و به تمامی سنت های والدینم احترام می گذارم؛ طوری که آنان مرا به زور به دین خود فرانخوانده اند، ما تمام آداب و رسوم مسلمانان به مانند ماه مبارک رمضان که الان در این ماه هستیم و سنت های ایرانیان نظیر عیدنوروز را ادا می کنیم»

بیت آشور که مدتهاست بحث حضورش در تیم ملی ایران مطرح شده، در گفتگو با رسانه های امریکایی اعلام کرده که آرزویش بازی در جام جهانی ۲۰۱۴ است.

اگر چه اولویت استیوی، پوشیدن پیراهن تیم ملی امریکاست اما یورگن کلینزمن علیرغم دعوت از بیت آشور به اردوی تیم ملی امریکا هنوز از او در ترکیب تیمش استفاده نکرده تا مدافع باشگاه سن خوزه هنوز شانس پوشیدن پیراهن تیم ملی کشور پدری اش را داشته باشد.

جالب اینکه او با قد ۱۷۸ سانتی نتر در آمریکا به بازیکتی شهرت دارد که می تواند جانشین چروندلو بازیکن تیم ملی آمریکا باشد. حتی سرمربی سن هوزه ارث کویک گفته بود نباید کلینزمن بگذارد کارلوس کی روش ف بیت اشور را ببرد.

او می تواند مشکلات تیم ملی در جناح راست را حل کند. باحضور بیت اشور تعداد دو ملیتی های تیم ملی ایران به ۴ رسید: دانیل داوری، اشکان دژآگاه و رضا قوچان نژاد که البته این دوتا آخر از پدر و مادر ایرانی به دنیا آمده اند.

کی روش و دستیارانش که سال ها سابقه فعالیت در لیگ آمریکا را داشتند به خوبی با بازی این بازیکن آشنایی دارند و حتی معتقدند این بازیکن توان بازی در پست های دیگری از زمین را دارد.

 

منبع: ملت ایران