در برنامه هفته گذشته نود، مجری توانمند و باسابقه قبل از شروع بحث درباره تبانی و رشوه، شروع کرد به […]

در برنامه هفته گذشته نود، مجری توانمند و باسابقه قبل از شروع بحث درباره تبانی و رشوه، شروع کرد به بازخوانی آیین‌نامه‌های فیفا که در متن آن هشدارهای شدیدی به خاطیان داده شده بود. لحن عادل به گونه‌ای بود که تو گویی قصد آن دارد که اگر کسی تا الان از عواقب و هزینه‌های سنگین ارتکاب به فساد و رشوه در فوتبال خبر داشته و نگفته، دیگر پای به میدان افشاگری نگذارد و خود را از دخالت خطرناک بر حذر دارد.

 

 


۱-قانون فیفا می‌گوید حتی اگر رشوه نداده باشی اما خودآگاه یا ناخودآگاه در جریان و مسیر چنین موضوعی قرار گرفته باشی و سکوت کرده باشی، مجرمی… نگاه بدبینانه این است که عادل وقتی از نیاز رویانیان و دایی برای جمع‌آوری مدرک در جهت اثبات اتهام نسبت داده شده به قهرمانی باخبر بود، سعی کرد به کسانی که درصدد همکاری با دایی و سردار و رسوا کردن قهرمانی هستند، به صورت هدفمند هشدار بدهد که اگر این کار را بکنند پای خودشان هم گیر است. دقیقا به همین دلیل است که علی دایی طی چند روز اخیر خواهان اعلام عفو عمومی یا همان«دادن امان» به افشاگران واعتراف‌کنندگان است.

۲- فصل قبل، پیش از مصاف استقلال و پرسپولیس، خیلی اصرار داشت که قهرمانی داربی را سوت بزند و در این میان فردوسی‌پور حتی از رییس کمیته داوران در برنامه ماقبل داربی خواست تا محسن قهرمانی را به عنوان داور داربی انتخاب کند، چون به نظر او حقش بود. عده‌ای معتقدند عادل بعد از داربی هم با آوردن تنها کارشناسی که در روزهای قبل و طی گفت‌وگو با سایت‌های مختلف هیچ‌کدام از صحنه‌ها را پنالتی نمی‌دانست به برنامه دعوت کرد و حتی مانع روی خط آمدن بقیه کارشناسان که نظرات دیگری داشتند، شد تا عملا اشتباهات داوری آن بازی را ماست‌مالی کند.
۳- جریان خلعتبری و اختصاص دو هفته از برنامه به ماجرای انتقال او به پرسپولیس، با محوریت مبلغ انتقال و غیرقانونی بودن این بازگشت پرده دیگری از خصومت موفق‌ترین مجری ورزشی ایران با پرسپولیس دایی است.
۴- در ماجرای اثبات پرونده کالچوپولی و رسوایی تبانی در فوتبال ایتالیا، یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین مجریان برنامه‌های ورزشی تلویزیونی در آن کشور نیز به دست داشتن در پرونده تبانی متهم شد. اتهام این بود که سعی داشت مقابل جریان اثبات وجود فساد بایستد و در ماست‌مالی کردن قضاوت‌های بودار برخی داوران به نفع یوونتوس، وقفه ایجاد کند.

 

روزنامه گل