برگزاری مسابقات جام‌جهانی فوتبال در تابستان سال ۲۰۲۲ در کشور قطر ممکن است منجر به مرگ ۴ هزار نفر شود. […]

برگزاری مسابقات جام‌جهانی فوتبال در تابستان سال ۲۰۲۲ در کشور قطر ممکن است منجر به مرگ ۴ هزار نفر شود.

 

 


شارن بارو، دبیر اتحادیه بین‌المللی کار ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در کشور قطر میزبان جام جهانی ۹ سال بعد، کارگران خارجی زیادی مشغول به کار هستند که به هنگام برگزاری آن مسابقات ممکن است جان خود را از دست دهند.


به گزارش فارس، این خانم ضمن هشدار در مورد اتفاقی که عنوان «برده‌داری مدرن» به آن می‌دهد، اظهار داشت: اگر در مورد زمان برگزاری مسابقات جهانی فوتبال قطر تغییری ایجاد نشود، باید روی مرگ ۴ هزار کارگر به هنگام بازی‌ها حساب کرد.


طبق اعلام روزنامه گاردین انگلیس از تاریخ ۴ ژوئن تا ۸ اوت سال جاری ۴۴ کارگر اهل نپال به علل گوناگون از جمله مشکلات قلب و عروق یا حوادث کاری جان خود را در قطر از دست دادند. از نظر این خانم ۵۸ ساله استرالیایی شرایط کاری کارگران در زمان یاد‌ شده واقعا غیربشری بوده است.


وی افزود: سفارت نپال رسما حدس می‌زند هر سال ۲۰۰ مهاجر به قطر بمیرند. سفارت هندوستان حتی روی مرگ ۲۰۰ نفر حساب می‌کند. اما ما بر این باوریم که شمار فوت‌شده‌ها در آنجا خیلی بیشتر از آنچه اعلام می‌شود، هست.


به اعتقاد این مقام یکی از دلایل مرگ این تعداد مهاجر در قطر، عدم برخورداری از آب آشامیدنی سالم به عنوان حق طبیعی انسانی بوده است.

او ادامه داد:‌ قطر باید هرچه سریع تر قوانینش را تغییر داده و تحول ایجاد کند. شرکت‌های که در کار ساختمان و تاسیسات در آنجا فعالیت می‌کنند، باید تلاش کنند با صرف یکسری هزینه‌ها، کارگران را از حقوق اصلی خود محروم نکنند. ضمن آنکه اکنون خطر جام جهانی و اینکه برگزاری اش در فصل تابستان منجر به ایجاد فرصت‌های شغلی کثیف و غیر اخلاقی شود، وجود دارد.


این اظهارات هشداردهنده در حالی از سوی مقام عالیرتبه مطرح می شود که کشورهای عضو فیفا از فدراسیون جهانی خواهان تغییر زمان برگزاری مسابقات از تابستان به زمستان شده اند.