رمزگشایی از جنجالی‌ترین پرونده این روزهای فوتبال بی‌شک مباحث داوری یکی از موضوعات چالشی در فوتبال دنیا به شمار می‌رود. […]

رمزگشایی از جنجالی‌ترین پرونده این روزهای فوتبال
بی‌شک مباحث داوری یکی از موضوعات چالشی در فوتبال دنیا به شمار می‌رود. این موضوع در فوتبال ما نیز به رغم تمام محدودیت‌ها و خط قرمزهای موجود در سال‌های اخیر بارها محلی برای مناقشه میان باشگاه‌ها و کمیته داوران شده است. اتفاقات بازی روز جمعه سپاهان و پرسپولیس که در روزهای اخیر بازتاب‌های رسانه‌ای فراوانی داشت در نهایت در برنامه نود دوشنبه مورد واکاوی قرار گرفت تا اتهامات مطرح شده علیه محسن قهرمانی به عنوان اصلی‌ترین متهم جدال فولادشهر فاز تازه‌ای به خود بگیرد. در شرایطی که بسیاری تصور می‌کردند، علی دایی تنها به دلیل شکست تیمش برابر سپاهان اینگونه به محسن قهرمانی تاخته است، اما اظهارات تکان دهنده سرمربی پرسپولیس در برنامه نود سرنخی بود بر بسیاری از مفاسد موجود در بدنه داوری فوتبال ایران.

سرشاخه اصلی

در حالی که در برنامه نود طرفین به دنبال اثبات اتهامات طرف مقابل بودند و به فکر مبرا کردن خود، تحقیق و بررسی برخی سرنخ‌ها ما را به نتایج جالب و البته اسامی جالب‌تری رساند. در برنامه نود تمامی بحث‌ها پیرامون دو نفری بود که البته یکی به عنوان متهم و دیگری نیز به عنوان شاهد روی خط برنامه آمدند و دفاعیه‌های خود را نیز ارائه دادند. اما در این میان ۲ اسم دیگر جا ماند و صلاح بر این بود که حرفی از آنها به میان نیاید. این در حالی است که با قاطعیت می‌توان عنوان کرد که تمامی این اتفاقات و پشت پرده‌های تمامی تخلفات در امر داوری تنها به یک سرشاخه وصل می‌شود. فردی به نام «ر.ک» که البته در هفته ششم قضاوت دو تیم شهرستانی در لیگ را نیز برعهده داشته است! در واقع در حالی از برخی داوران متخلف با توجه به مدارک مستدل موجود نام برده می‌شود که در عین ناباوری کماکان شاهد حضور پررنگ آنها در دیدارهای لیگ برتر هستیم.

 

 

متهم ردیف دوم

علاوه بر «ر.ک» که به عنوان مغر متفکر تمامی امور مربوط به تخلفات و تبانی‌های داوری را برنامه‌ریزی و رهبری می‌کند (م.ک) نیز به عنوان یکی از دستیاران و معتمدان او را در این امر مساعدت و همیاری می‌کند. اما در بخشی از مجادلات نود دوشنبه شب به دیدار دو تیم نفتون و جویبار اشاره شد که در آن (ح.ز) داور مسابقه پنالتی مشکوکی را به ضرر نفتون اعلام می‌کند تا نفتون بازنده آن دیدار لقب بگیرد. البته در آن صحنه که برنامه نود نیز موشکافانه به بررسی آن پرداخت تصاویر گویای تمام واقعیات بود، اما نکته عجیب اینجاست که چگونه این داور متخلف مجوز قضاوت در لیگ سیزدهم را به دست آورد و تا پایان هفته دهم قضاوت ۳بازی نیز به او واگذار شده است.

 

 

رمزگشایی از ضلع چهارم

اظهارات بادیه مدیرعامل نفتون در برنامه نود و اشاره او به چانه‌زنی با یک داور در جگرکی یکی دیگر از معادلات این ماجرا را رمزگشایی کرد. جالب اینکه عادل فردوسی‌پور، اسم محسن قهرمانی را آورده اما از دو داور دیگر (ر.ک و ح.ز) اسمی به میان نیاورد. داوری که بازی برگشت نفتون و جویبار از سری مسابقات پلی‌آف لیگ ۳ به لیگ ۲ را قضاوت کرد. حالا باید به سراغ جعبه سیاه داوری در فوتبال ایران رفت به سراغ آقای «ر.ک» که در لیگ برتر هم داوری می‌کند.
منبع : نود.نت