اختصاصی سپیدنیوز – تیم ملوان بندرانزلی در ۸ هفته ی گذشته از لیگ برتر سیزدهم ؛ از ۲۴ امتیاز ممکن […]

اختصاصی سپیدنیوز – تیم ملوان بندرانزلی در ۸ هفته ی گذشته از لیگ برتر سیزدهم ؛ از ۲۴ امتیاز ممکن ، توانست ۸ امتیاز را به دست آورد و این خود بهانه یی شد تا با اردشیر پورنعمت مدیرعامل اسبق ملوان ، کارشناس و مدرس فوتبال در این ارتباط به گفت و گو بنشینیم تا شاید نقد و بررسی منطقی آن چه گذشته ، به کار آینده بیاید تا فرصت هست .

 

 

 

سپید نیوز : نتایج تیم ملوان را در هشت هفته یی که پشت سر گذاشته ، چه گونه ارزیابی می کنید ؟

– خب نتایج راضی کننده نیست . بعد از پایان یک چهارم لیگ نمی توان راضی بود که از ۸ بازی ، ۷ یا ۸ امتیاز کسب شود .

 

سپید نیوز : پس اجازه بدهید اول از نیمکت ملوان شروع کنیم ؛ به نظر شما تا به این جای کار نیمکت ملوان عملکردش چه گونه بوده … قابل قبول یا خیر ؟

– به طور کلی خیر . عملکردشان قابل قبول نیست . البته با توجه به این که این ملوان در سطح کادر فنی اش یک جراحی بزرگ انجام داد ، حالا حالاها باید این شکاف و خلا فنی ، روحی – روانی را پر کند . این یک ریسک بزرگ بود .

تغییر خوب است اما باید منطقی باشد . ببینید من می خواهم مساله یی را کاملاً فنی مطرح کنم که شاید کلیه ی موضوع امروز ملوان باشد . مساله یی که قابل نقد هم هست . امیدوارم همه ی کارشناسان فوتبال انزلی و پیشکسوتان ملوان توجه کنند و برای برون رفت از آن نظر دهند یا حداقل نظری را که قرار است مطرح شود ، نقد کنند .

اصل موضوع بر می گردد به مربی محترم ملوان . من برای تحلیل آن ۸ هفته صبر کردم . صبر به همراه تحقیق تا اولاً برای کار خودم تحلیل کنم و سپس به یقین برسم و شاید راه روشنی باشد برای این که ملوان از این حالت خارج شود .

هرگز علاقه ندارم در مورد همکارم به عنوان یک مربی نظر بدهم چون فوتبال عرصه ی سلیقه ها و نظریه هاست و همه ی آن ها هم قابل احترام . اما مصالح شهرم و مصلحت هایی که همه ی ما به آن ایمان داریم ، مجبورم می کند که مربی ملوان را به نقد بکشم چون فکر می کنم ریشه ی مشکلات ملوان همین جاست . ایشان البته مهمان ماست و در یک  کشور غریب و به دور از تعلقاتش به عنوان یک آدم حرفه یی دنبال روزیش است . خودم سال ها در این شرایط بوده ام ، زندگی کرده ام و می دانم چه مشکلاتی دارد . اما یک بحثی مطرح است ، این که ایشان تمریناتش بسیار خوب و منظم است اما در مسابقات اثر کیفی آن را در ملوان نمی بینیم . امروزه در دنیا این گونه اتفاقات در فوتبال زیاد است . بحثی است در مورد تفاوت کوچ ( Coach ) و ترینر ( Trainer )

برداشت من این است که ایشان Trainer ( تمرین دهنده ) خوبی است اما کوچ Coach مناسبی نیست .

 

سپید نیوز : ممکن است شفاف تر به موضوع بپردازید .

– ببینید خیلی ها در دنیا هستند که تمرین دهندگی شان خوب است اما کوچینگ شان خوب نیست . تمرین برای تمرین یعنی یک سری رفتار ها و کنش های تکنیکی – تاکتیکی تنها برای اجرا ، اما کوچینگ یعنی همان تمرین هدفمند ، مسابقه محور و رسیدن به اهداف مربی است . مربی گری مجموعه یی از این هاست . یک مربی اولاً باید یک « تیم ساز » خوبی باشد . تیم سازی اصل مهمی در مربی گری است .

 

سپید نیوز : فکر می کنید ایشان امکان تیم سازی را نداشته ؟

– خیر من می گویم ایشان به عنوان یک حرفه یی شرایط ، امکانات و بازیکنان را دید ، کیفیت ها را سنجید ، بعد قرارداد بست با تعجب از این که هیچ کمکی را هم با خودش نیاورد . حالا مبلغ قراردادش بماند . پس آگاهانه قرارداد بست ، پس شرایط از نظر ایشان بد نبود ؛ حالا از میان این نفرات باید « تیم » بسازد . تیمی که از ۱۱ نفر اول و تعویض های احتمالی ساخته شده ، خیلی جاهایش می لنگد . یکیش سیستم یا شکل Formation تیم است که جزو اصلی تیم سازی است که بعداً در این مورد حرف می زنم ، مشکل بزرگ تر ایشان کوچینگ مسابقه ی ایشان است . به نظر من ، در مسابقات قدرت کوچینگ ندارد . مثلاً وقتی حریف ۱۰ نفره می شود ، راه های پیروزی را نمی داند . یا وقتی در زمین خودی عقب می افتد ، هیچ رفتار تاکتیکی از تیم او نمی بینیم در واقع از مربی نمی بینیم . یا هنگامی که یک بازی سخت در ارتفاع انجام می دهد ، در طول هفته تیم برای مسابقه ی بعد ریکاوری نمی شود و خسته به نظر می رسد . این تیم پس از ۸ هفته هنوز مشکل بدنی دارد ، از دو حالت خارج نیست ، یا در دوران بدنسازی به استقامت هوازی و استقامت در سرعت خوب توجه نکرده یا در طول هفته متوجه ی « حجم و شدت » تمرین نیست ، چون تیم آماده یی را درون زمین نمی فرستد .

اصلاً تمرینات او خیلی خوب و عالی اما آیا این تمرینات مسابقه محور است ؟ آیا توان فکری بازیکنان جوان و آماتور برای شان قابل هضم است ، الان در ملوان بازیکنان مختلفی به لحاظ فنی حضور دارند ، هم ملی پوش هست و هم جوان ۱۷ ساله ، کار آسانی نیست که در حد و اندازه های توان فکری – تاکتیکی بازیکنان تمرین بدهیم . شما فکر می کنید این گونه تمرین های شیک را همین کمک هایش نمی توانند از سایت ها و منابع مختلف بگیرند و اجرا کنند ؟ خیلی بهتر هم می توانند اما آن چه مهم است ، آماده سازی برای مسابقه و کوچینگ درطول مسابقه است . بین دو نیمه هم جزو کوچینگ مسابقه است ، رجوع کنید به نیمه های دوم تیم ملوان .

 

سپید نیوز : پس شما معتقدید ایشان کوچینگ خوبی نیستند ؟

– شاید این گونه بگویم بهتر است : من مشکل را در این می بینم که ایشان یک تمرین دهنده یا  Trainer خوبی است اما یک کوچ متوسط که توان کوچینگ در مسابقه را ندارد . حالا باید دنبال چاره گشت .

 

سپید نیوز : می خواهم سوال کلیدی تری را مطرح کنم که شاید دغدغه ی خیلی ها باشد ؛ همیشه این سوال  وجود دارد که کدام سیستم می تواند برای ملوان کارآتر باشد ؟ قبلاً بحث بر سر عدم کارایی چینش ۳-۳-۴ فرهاد پورغلامی بود و بر او ایراد می گرفتند که بر این سیستم اصرار می ورزد و البته قیاس می شد با ۲-۴-۴ احمدزاده ولی حالا می بینیم که چینش این مربی گاهی ۱-۵-۴ و گاهی ۱-۲-۳-۴ اعلام می شود . آیا اساس این پرسش می تواند درست باشد ؟

– ببینید روش یا سیستم در فوتبال از نظر من فقط اعداد هستند . آن چه مهم است این که ما در اشکال دفاعی چه بکنیم و در اشکال حمله چه می کنیم و یا در انتقال رفتار های تاکتیکی به چه صورت هستیم . البته به یک سیستم پایه و محوری معتقدیم به این معنی که تیم ما با ۳ خط یا ۴ خط بازی می کند یا بیشتر و مهم تر از آن توان بازیکنان و کیفیت آن هاست که روش را می سازد . مربیان قبلی ملوان کیفیت نفرات قبلی خود را دیدند اهم فی الاهم کردند به آن نتایج رسیدند .

ایشان هم بر اساس داشته هایش شکل های مختلفی را در نظر می گیرد اما ما آن چه را که در مسابقه می بینیم ، تحلیل می کنم ، مسابقه هم برایند و فرایند تمرینات است .

اولاً به طور پایه یی و اساساً به « انبوه هافبک » معتقد است . من شکل ۱-۴-۱-۴ را می بینم و با توجه به رفتار های یوسف زاده گاهی ۱-۵-۴ و گاهی ۱-۳-۲-۴ و این آخرین بازی هم که ۲-۴-۴ Flat  بازی کرد با ۲ نوک .

مساله این است که ملوان برنامه یی نه در دفاع و نه در حمله ندارد . مثلاً در ۱-۴-۱-۴ هیچ رفتار هجومی از ۴ نفر جلو زارع نمی بینیم . البته این ملوان نقاط قوت زیادی هم دارد . به عنوان مثال خط مرکزی آن به طور طولی متشکل از پاشنکو ، زارع ، رافخایی بسیار قدرتمند می تواند باشد . اتفاقا اکثر موقعیت های خلق شده ، در بازی ها ، با بازی مستقیم و ارتباط ذهنی زارع و رافخایی رخ داده است . من این نوع بازی زارع را به حساب تاکتیک های مربی نمی گذارم بلکه این استعداد و قدرت ذاتی زارع و رافخایی است که در طول زمان به وجود آمده است .

حرکات رافخایی قبل از دریافت توپ استثنایی است و تنها زارع آن را می فهمد . این ها و مواردی از این دست نقاط قوت ملوان است . بازیکنان خوبی در تیم هستند که می توان برنامه های متنوعی برای شان ریخت نمی دانم مربی چرا این ها را تقویت نمی کند .

نمونه یی از تمرینات ، اصطلاحاً تمرینات وظیفه یی یا (Functional ) است و الان ملوان به این نوع تمرینات نیاز دارد .

اساساً بازیکنان در مورد وظایف شان در سیستم سرگیجه دارند . یک نوع آنارشی و بی نظمی در رفتار تاکتیکی تیم است که ناشی از همان مساله coach – trainer است .

 

سپید نیوز : و اگر بخواهید راه حلی برای برون رفت از این مرحله برای تیم پیشنهاد کنید به عنوان یک کارشناس ؛ آن راه  حل چیست ؟

– در طول صحبت راه حل ها را گفتم ، می توانیم مرور کنیم ملوان نیاز به کوچینگ صحیح دارد ، خصوصاً در مسابقه که نیازمند تمرینات مسابقه محور است و برای این کار باید حریفان را خوب تحلیل کند ، وظیفه محور تمرین کند . الان مشکلاتی در دفاع وجود دارد .

مدافعان در ۱ در ۱ مغلوب می شوند ، در ضد حمله قدرت انتقال ندارند ، همین ها در گذشته هم بوده اند اما مشکلات کم تر بود .

خیلی راحت دریبل می خورند ، این می تواند دلیل فیزیکی یا تکنیکی – تاکتیکی داشته باشد . راه حل آن آنالیز دوباره و تک تک عملکرد بازیکنان و بعد طراحی مناسب تمرین است . همه ی این ها یعنی کوچینگ coaching  نه فقط training …

 

سپید نیوز :  ملوان لیگ سیزدهم زیبا بازی نمی کند ، فکر می کنید مشکل در کجاست ؟

– انزلی فرزندانش را می خورد ! این جمله را از من به یادگار داشته باشید . نه در فوتبال ، بلکه در تمام عرصه های اجتماعی – اقتصادی – فرهنگی این امر رخ داده است .

من با مربی خارجی مخالف نیستم اما با کیفیت آن ها بحث دارم ما می توانیم ( جهانی فکر کنیم اما بومی عمل کنیم . ) همین آخرین بازی ملوان – سایپا ، دو تیم با دو مربی خارجی روی نیمکت بودند چه کیفیتی داشت مسابقه ؟ آیا این کیفیت را دو مربی ایرانی نمی توانند ارایه دهند ؟ زبان فوتبال یک زبان بین المللی است اما با فرهنگ های بومی – ملی آمیخته است و معنای تازه یی پیدا می کند . دوباره عرض می کنم « جهانی بیاندیشیم اما بومی عمل کنیم . »

یک خارجی با کیفیت می ارزد که برایش هزینه کنیم نه خارجی یی که فرقی با ما ندارد در غیر این صورت همین هزینه را برای بومی ها بکنیم ، بهتر است .

الان پیشنهاد واضح و روشن من برای ملوان برای برون رفت از این حالت استفاده از همین مربی به عنوان یک تمرین دهنده و در کنارش استفاده از یک سرمربی بومی – ایرانی برای کوچینگ درست و ارتباط موثر با بازیکنان است .

این تیم را یک مربی ایرانی – انزلی چی می تواند از این مخمصه رها کند . این تیم نیازمند ارتباط موثر میان مربی و بازیکن است .

 

سپید نیوز : در آخر می خواهم ارزیابی نهایی تان را از حضور اولین مربی خارجی در تیم ملوان  بدانم .

– با احترام به تمام توانایی های همین مربی خارجی فعلی ؛ گفتم از او به عنوان یک تمرین دهنده trainer که تخصص اوست ، استفاده شود .

البته تاکید می کنم تمام گفته های من قابل نقد است . اصراری ندارم که قبول بکنید یا نه . این یک نظریه است که به آن الان اعتقاد دارم و پای آن می ایستم .

*اردشیر پورنعمت : کارشناس و مدرس بین المللی فوتبال

منبع : سپیدنیوز