با انجام هفته هشتم از لیگ برتر ایران، در واقع یک ربع اول این رقابت‌ها به پایان رسید و وارد […]

با انجام هفته هشتم از لیگ برتر ایران، در واقع یک ربع اول این رقابت‌ها به پایان رسید و وارد ربع دوم مسابقات شدیم. حالا تقویم دور رفت رقابت‌ها از نیمه هم گذشته و تیم‌ها هفت بازی دیگر تا پایان نیم‌فصل اول فاصله دارند. در این مقطع از فصل، نگاهی داریم به رکوردها و حدنصاب‌های برتر مسابقات در پایان هفته هشتم.


دروازه‌های بسته: سایپا و تراکتور/ پس رحمتی کجاست؟


در زمینه بسته نگه داشتن دروازه‌، خط دفاعی و دروازه‌بان‌ها رکوردهای خوبی در همین ۸ هفته به جا گذاشته‌اند. در فصل گذشته برای رسیدن به رکورد ۴۰۰ دقیقه‌ای هفته‌های زیادی سپری شد و رکورد ۵۰۰ دقیقه‌ای هم فقط توسط رحمتی و گردان آن هم در نیم‌فصل دوم ثبت شد. اما امسال در همین ۸ هفته‌ای که گذشته دو تیم از مرز ۴۰۰ دقیقه عبور کردند. سایپا با یک خط دفاعی‌ منسجم و حضور محمدباقر صادقی از هفته دوم تا هفتم ۴۴۹ دقیقه دروازه‌اش را بسته نگه داشت و بالاخره هفته هفتم در تبریز دروازه‌اش در آخرین دقیقه مقابل تراکتور و محمد نصرتی باز شد. همین تراکتورسازانی که طلسم دروازه سایپا را شکسته بودند بعد از ۴ کلین‌شیت توسط حامد لک این فرصت را داشتند تا در این هفته از مرز ۴۵۰ دقیقه و رکورد سایپا بگذرند اما ۴۰- ۵۰ دقیقه کم آوردند و در جریان پیروزی ۳-۱ در زمین صبا دروازه‌شان در دقیقه ۲۴ باز شد. به این ترتیب حامد لک روی عدد ۴۰۳ دقیقه متوقف شد و دومین حد نصاب برتر لیگ را ثبت کرد. در این آیتم نیلسون برزیلی در رتبه پنجم ایستاده و از مهدی رحمتی هنوز در میان رکوردداران برتر خبری نیست.


بهترین رکوردهای بسته ماندن دروازه در لیگ ۱۳:


۱- محمدباقر صادقی (سایپا) با ۴۴۹ دقیقه
۲- حامد لک (تراکتورسازی) با ۴۰۳ دقیقه
۳- سرگی پاشنکو (ملوان) با ۳۳۷ دقیقه
۴- حامد فلاح‌زاده (راه‌آهن) با ۳۲۲ دقیقه
۵- نیلسون کوریا (پرسپولیس) با ۳۰۰ دقیقه

خط حمله‌های ناکام؛ حتی با رافخایی و شجاعی


اما در نقطه مقابل گل‌نخورها، رده‌بندی گل‌نزن‌ها هم جذابیت‌های خودش را دارد. در میان خط حمله‌هایی که مقطعی طولانی را با ناکامی در گلزنی سپری کرده‌اند یک تیم ۴۰۰ دقیقه‌ای و یک تیم ۳۰۰ دقیقه‌ای دیده می‌شود. مس کرمان که ضعیف‌ترین خط حمله لیگ را دارد و تا اینجا فقط دو گل به ثمر رسانده با فاصله ۴۱۹ دقیقه‌ای میان گل اول و دومش رکورد طولانی‌ترین دقایق گل نزدن را به نام خودش ثبت کرده و بعد از این تیم ملوان انزلی قرار دارد. جالب این‌که این دو تیم جلال رافخایی و مصطفی شجاعی گلزن‌های اول و سوم فصل قبل را دارند! خط حمله تراکتورسازی هم در فاصله پنالتی علی کریمی در زمین سپاهان و گل دقیقه۸۹ نصرتی به سایپا ۲۸۹ دقیقه در حسرت گلزنی بود.


رکوردهای طولانی‌ترین دقایق گل نزدن در لیگ ۱۳:


۱- مس کرمان با ۴۱۹ دقیقه
۲- ملوان انزلی با ۳۱۴ دقیقه
۳- تراکتورسازی با ۲۸۹ دقیقه
۴- سایپا البرز با ۲۸۵ دقیقه
۵- استقلال خوزستان با ۲۶۶ دقیقه

بیشترین برد متوالی(۵)؛ فولاد خوزستان


تا این لحظه فولاد خوزستان تنها تیمی است که ۵ برد متوالی در این فصل به دست آورده. سرخپوشان اهواز بعد از باخت روز اول مقابل سپاهان ۵ هفته را با برد سپری کردند و با همین ۵ برد صدرنشین شدند تا این‌که پرسپولیس در تهران ترمز آن‌ها را کشید. استقلال با ۴ برد و نفت تهران با ۳ برد متوالی رکوردهای دوم و سوم را دارند. جالب این‌که هر سه این تیم‌ها در هفته هفتم و در یک روز نوار پیروزی‌هایشان پاره شد.


بیشترین باخت متوالی(۴)؛ راه‌آهن شریک فجر


فجرسپاسی در چهار هفته اول تمام بازی‌هایش را باخت و آخرین تیمی بود که اولین امتیازش را دشت کرد. از طرفی راه‌آهن سورینت بعد از شروع خوب و بدون باخت در سه هفته اول طی ۴ هفته بعد ۴ بازی متوالی را باخت و شریک فجری‌ها شد. راه‌آهن در آخرین بازی‌اش پریروز (پنجشنبه) یک امتیاز در زمین سپاهان گرفت و از باخت پنجم فرار کرد.


بیشترین بازی بدون باخت(۷)؛ باز هم تراکتور


سرخپوشان تراکتورسازی طی ۸ هفته فقط یک باخت دارند که در همان هفته اول مقابل پرسپولیس نصیب‌شان شده است. فولاد هم مثل تراکتور در هفته اول شکست خورد و بعد از آن تا هفته هفتم بدون باخت پیش رفت اما بالاخره شکست دوم این تیم مقابل پرسپولیس رقم خورد و اهوازی‌ها روی عدد ۵ متوقف شدند. فولاد در فصل قبل با ۱۹ هفته بدون باخت رکوردی تاریخی در این زمینه به جا گذاشت اما در این فصل فعلا میدان را برای تراکتور خالی کرده تا با ۷ هفته شکست‌ناپذیری چشم به روزهای آتی داشته باشد.


بیشترین بازی بدون برد(۸)؛ مس هنوز نبرده

رکورددار این آیتم با نگاه به جدول رده‌بندی هم کاملا مشخص است. مس کرمان تنها تیم بدون برد لیگ برتر است که تا این‌جا عدد ۸ را به عنوان هفته‌های دور از پیروزی برای خودش ثبت کرده و معلوم نیست این رکورد را تا کجا پیش ببرد. راه‌آهن هم ۶ هفته‌ای هست که پیروز نمی‌شود.

 

منبع : سایت گل