اختصاصی – ملوان ۹۲ زودتر از چیزی که فکر میکردیم به بحران سلامی دوباره کرد تا ترس از تکرار ملوان […]

اختصاصی – ملوان ۹۲ زودتر از چیزی که فکر میکردیم به بحران سلامی دوباره کرد تا ترس از تکرار ملوان ۸۱ پشت هر ملوانی را بلرزاند . هفته هاست که به امید هفته های بعدی مانده ایم و انتظار این را میکشیم که ملوان به دوره ثبات برسد اما اینگونه احساس میشود که این انتظارات چندان منطقی نیست و آن « روز خوبی » که وعده داده شده بود حداقل به این زودی ها محقق نخواهد شد .

 

 

روزی که ملوان پای به لیگ هشتم گذاشت با توجه به مربی خارجی و تعاریفی که از نوع تمرینات ملوان میشد حداقل به انتظار این بودیم که در حد نام ملوان بازی کنیم و از اعتبار سالهای دور خود که با مشقت فراوانی توسط نسل های گذشته ملوان بدست آمده بود دفاع کنیم اما به نظر میرسد این ملوان هم به مثابه سالهای پیش میبایست برای فرار از سقوط دست به دامان حاج آقا نجفی شود ! وقتی از تیمی که در عرض ۷ هفته فقط و فقط ۳ گل به ثمر رسانیده بود ۳ گل دریافت میکنی و موقعیت چندانی هم بدست نمی آوری یعنی یک جای کارت لنگ میزند . این باعث نگرانی است و چیزی که هوادار را بیشتر نگران میکند این است که نه طراوت لازم را در بازی ملوان میبینیم و نه حتی کورسوی امیدی در برابر دیدگانمان به چشم میخورد که اندکی ما را به آینده امیدوار کند .

 

در شرایطی که لیگ به ۱۶ تیم کاهش یافته و با وجود این همه تیم قوی که تقریباً هیچکدامشان مشکل مالی احساس نمیکنند ( جز دو تیم استان گیلان !! ) تصور اینکه بتوانیم با ارائه بازی معمولی در لیگ بمانیم تصور عبثی است که فقط از دست یک انسان خوش خیال برخواهد آمد . برای ماندن باید بسیار بیش از این تلاش کرد و در میان گرگها به مثابه شیر رفتار کرد اما نه این ملوان به شیر میماند و نه تلاشی از مجموعه ملوان مشاهده میشود . کافیست با بازیهایی که واگذار کردیم دقت کنید و موقعیت گلهایی که پس از دریافت گل در هر بازی داشتیم را شمارش کنیم . بازی با صبا ، پرسپولیس ، سایپا و حتی ذوب آهن بعد از دریافت گل حتی موقعیت گلی هم ایجاد نکرده ایم و این واقعاً نگران کننده است که ملوان به سرعت دستها را به نشانه تسلیم بالا میبرد و بدون هیچ برنامه ای برای جبران نتیجه فقط به بازی احساسی روی می آورد . من بسیار نقش سرمربی را در این مساله پررنگ میبینم و احساس میکنم ایشان برنامه ای برای این لحظات نداشته و فقط به امید اجرای برنامه ابتدایی خود که از اول بازی در ذهن داشته به بازی نگاه میکند . در تمام ۸ بازی گذشته نیمه مربیان یا باخته ایم و یا به تساوی رسیده ایم ۸ بازی و حتی عدم کسب یک پیروزی در نیمه مربیان چیزی نیست که به این راحتی بتوان از آن گذشت ! قبول دارم که از نظر مهره در وضعیت خوبی به سر نمیبریم و دیروز روی نیمکت حتی بازیکنی که توانایی تغییر نتیجه را داشته باشد را نمیدیدیم اما با همین مهره ها حتی زیبا هم بازی نمیکنیم !

 

مطمئناً حال و روز هواداران ملوان هم بهتر از حال و روز باشگاه نیست . درگیری هایی که روی سکوها دیدیم و برخوردهایی که بین هواداران و بازیکنان رخ داد نشان از اعصاب به هم ریخته همه داشت و یقیناً اگر اوضاع ملوان بهتر میبود روزگار همه کسانی که با خوب و بد ملوان زندگی میکنند بهتر از این مینمود اما برنامه ها بر وفق مراد پیش نرفت تا همه چیز برعکس شود . وقتی تیم بد بازی میکند انتقاد حق مسلم هوادار است و این امر در همه جای دنیا چیزی غیرعادی نیست اما توهین کردن و به کار بردن الفاظی که در شان هوادار و بازیکن نیست این مقوله را به نحوی از مسیر خارج میکند که مقصود اولیه آن فراموش میشود . گذشته از مساله فحاشی که همیشه مذموم و ناپسند شمرده شده است و متاسفانه از لفظ تماشاگرنما گذر کرده و به تماشاگران سرایت کرده است باید عرض کنم بازیکنان ما هم میبایست با سعه صدر بیشتری نسبت به انتقادات ( و نه فحاشی ) برخورد کنند . همیشه به این فکر کنید که در اوضاع نابسامان اقتصادی که تهیه بلیط برای همه امری سهل و آسان به شمار نمیرود باز هم خیلی از مردم برای همراهی ملوان سر و دست میشکنند و حتی در بازیهای خارج خانه هم این تیم را تنها نمیگذارند در مقابل شاهد یک بازی هستند که ذره ای از توقع آنان را برآورده نمیکند . همچنان که بازیکنان به خاطر بی احترامی از دست هوادار دلخور میشوند باید به هوادار هم حق بدهند که از شرایط موجود عصبی و نگران باشد . ایجاد این فاصله بین هوادار و بازیکن و خالی شدن روز به روز استادیوم از تماشاگران پرشور که همیشه یار دوازدهم این تیم به شمار میروند مطمئناً در کاهش قدرت ملوان موثر بوده و اوضاع را بدتر از قبل خواهد نمود . من به عنوان یک هوادار به شدت از ادامه این روند نگرانم و معقدم ملوانان باید تلاش بیشتری را در این راه صرف کنند . با اصرار روی همین برنامه این ملوان مطمئناً به روزهای بدتری خواهد رسید که در لیگ ۱۶ تیمی فرصتی برای جبران نداشته باشد پس امروز به فکر فردا باشیم که فردا خیلی دیر خواهد بود .

 

 

 

رضا مظلوم

 

منبع : ملوان کلاب.نت (www.MalavanClub.Net)