بچه ی غازیان است این مدافع مستحکم . مردی که به یک دیوار در خط دفاعی پرسپولیس تبدیل شده . […]

بچه ی غازیان است این مدافع مستحکم . مردی که به یک دیوار در خط دفاعی پرسپولیس تبدیل شده . فوتبال را از ملوان شروع کرد و مردی است از مکتب این باشگاه ریشه‌ دار . درست در روز هایی که از جوانان ملوان به بزرگسالان رسید فوتبال ایران یک مدافع محکم و آینده دار به خود دید . او از غازیان و انزلی ، خیلی زود در لیگ برتر بازی کرد و « سید جلال یاپ استام » انزلی‌چی‌ ها لقب گرفت . انزلی‌چی‌ ها به سید جلال به خاطر علاقه‌ اش به بازی یاپ استام و البته شباهت ظاهری به این مدافع هلندی ، لقب یاپ استام را برایش در نظر گرفتند .


 

در ورزشگاه تختی انزلی ، سید جلال بدل شد به مرد متعصب و یک صخره برای ملوان ، پیش روی حریفان . همین روز ها بود که صخره ی ملوانی‌ ها چشم علی پروین را گرفت . سلطان او را برای بازی در پرسپولیس فرا خواند اما سید جلال در ملوان ماند و سپس به سایپا رفت تا حضور در پرسپولیس را برای چند سال بعد تجربه کند . سید جلال برای هر تیمی که به میدان رفت متعصب بازی کرد ، از سایپا گرفته تا سپاهان و پرسپولیس .


او هیچ‌ وقت متهم به کم‌ فروشی نشده و همیشه علاقه‌مند است نانی که به خانه می‌ برد ، حلال باشد . درست مثل خیلی دیگر از فوتبالیست‌ های ایرانی . می‌ توان او را پر افتخارترین بازیکن تاریخ استان گیلان معرفی کرد . بعد از غفور جهانی که ۳۵ سال پیش همراه با تیم ملی به جام جهانی صعود کرد حالا سید جلال دومین مرد از خطه ی گیلان و شهر انزلی و غازیان است که این افتخار را کسب کرده . او با بیش از ۹۰ بازی ملی ، در کنار مرحوم سیروس قایقران ، می‌ تواند پر افتخارترین و بهترین بازیکن تاریخ فوتبال گیلان لقب بگیرد . سید جلال مردی نفوذ ناپذیر است . مردی که حتی در روز های استراحت ، حتی در روز هایی که به انزلی می‌ رود تا کنار خانواده ریکاوری کند ، دست از تمرین برنمی‌ دارد . به ساحل موج‌ شکن یا ساحل غازیان می‌ رود و اختصاصی تمرین می‌ کند .


او مدافعی است که نوسان ندارد ، همیشه در یک حد بازی می‌ کند و حالا هم که افتخار کاپیتانی پرسپولیس را به افتخارات فراوان خود افزوده . دوستان و هم تیمی‌ های سید جلال در وصف او می‌ گویند : « سید جلال اول دیوار بوده و بعد دست و پا در آورده . » این نشان از استحکام او در قلب خط دفاع تیم ملی و پرسپولیس است . در وصف او باز هم باید گفت نفوذ ناپذیر و یک سد محکم از غازیان . یاپ استام انزلی‌چی‌ ها و البته پر افتخارترین فوتبالیست تاریخ گیلان با بیش از ۹۰ بازی ملی ، کسب ۳ قهرمانی در لیگ برتر و البته صعود با تیم ملی به جام جهانی و رسیدن به بازوبند کاپیتانی پرسپولیس .


منبع : روزنامه ایران ورزشی