فوتبال سن و سال نمی‌شناسد، قانون محدودیت سنی هم عملی نیست، شاید همین باعث شده که شاهد مربیگری و بازی کردن افرادی باشیم که سنشان از نمودار معمولی‌ها خیلی‌ها بالاتر است.

فوتبال سن و سال نمی‌شناسد، قانون محدودیت سنی هم عملی نیست، شاید همین باعث شده که شاهد مربیگری و بازی کردن افرادی باشیم که سنشان از نمودار معمولی‌ها خیلی‌ها بالاتر است.
به گزارش  خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران ، فوتبال عشق می خواهد و عشق سن و سال نمی شناسد گواه  این موضوع شاید بازی کردن ستاره های سن بالای فوتبال کشورمان باشد. در دنیای مربیگری  نیز این اعداد همچنان جولان می دهند.

همیشه میانگین سن و سال شاغلین در لیگ به هم نزدیک نیست. از همان اولین دوره لیگ برتر شاهد فعالیت مربیانی در لیگ بوده ایم که لقب پیر ترین و جوان ترین افراد را به خود اختصاص داده اند.

لزوما نحوه کار مربیان نیز ارتباطی به سن آن ها ندارد. مربیگری هنر مدیریت است و گاه یک جوان، بهتر از یک سن و سال دار کار می کند.

در اولین دوره لیگ برتر محمد احمد زاده از ملوان با ۴۰ سال جوان ترین سرمربی لیگ بود و استانکو پابلوکوویچ از سپاهان با ۶۲ سال مسن ترین آن ها.

در فصل دوم لیگ برتر فرهاد کاظمی از سپاهان با ۴۳ سال جوانترین سرمربی و بهمن صالح نیا از ملوان با ۶۴ سال پیر ترین سرمربی بود.

امیر قلعه نویی با ۳۹ سال سن،  جوان ترین سرمربی لیگ برتر سوم بود و مجید جهانپور با ۵۶ سال پیر ترین  هدایتگر لیگ لقب گرفت.

در چهارمین دوره از لیگ برتر،‌ فرشاد پیوس با ۴۲ سال در شموشک نوشهر جوان ترین و محمد یاوری با ۶۵ سال در تیم برق شیراز پیر ترین سرمربیان لیگ برتر بودند.

در فصل پنجم لیگ برتر، امیر قلعه نویی با ۴۱ سال سن در استقلال جوان ترین و علی پروین با ۵۸ سال سن در پرسپولیس پیر ترین سرمربیان لیگ بودند.

در ششمین دوره از لیگ برتر نیز صمد مرفاوی با ۴۱ سال سن جوان ترین و عباس رضوی با ۶۱ سال سن پیر ترین مربیان لیگ برتر بودند.

در هفتمین دوره از لیگ برتر،‌ خداداد عزیزی با ۳۶ سال سن در ابومسلم جوان ترین و محمود یاوری با ۶۸ سال سن پیر ترین سرمربیان لیگ بودند.

در لیگ برتر هشتم، داوود مهابادی با ۳۴ سال سن در تیم فجر سپاسی شیراز و بیژن ذوالفقار نسب با ۵۹ سال سن در داماش به ترتیب جوان ترین و پیر ترین سرمربیان لیگ بودند.

در نهمین دوره لیگ برتر نیز فراز کمالوند با ۳۲ سال سن در تراکتور جوان ترین و محمد مایلی کهن با ۵۶ سال سن در سایپا پیر ترین سرمربیان لیگ برتر بودند.

در دهمین دوره از لیگ برتر فراز کمالوند دوباره با ۳۳ سال جوان ترین سرمربی لیگ شد و این بار محمود یاوری  با ۷۱ سال در صبا لقب پیر ترین سرمربی لیگ را به خود اختصاص دادند.

در یازدهمین دوره از لیگ برتر عبداله ویسی با ۳۸ سال سن در صبا جوان ترین و میروسلاو بلاژویچ با ۷۶ سال سن در مس پیر ترین سرمربیان لیگ بودند.

در فصل گذشته  نیز دوباره عبداله ویسی با ۳۹ سال سن جوان ترین سرمربی لیگ بود و محمود یاوری نیز با ۷۳ سال سن پیر ترین سرمربی لیگ برتر نام گرفت.

در این دوره از لیگ برتر نیز محمود یاوری  با ۷۴ سال سن همچنان پیر ترین سرمربی لیگ برتر است و اما رسول خطیبی با ۳۴ سال سن جوان ترین سرمربی است.

حضور ۹ مربی زیر ۵۰ سال در لیگ حکایت از جوان تر شدن لیگ برتر دارد امیر قلعه نویی ۴۹ ساله، مجتبی تقوی و اسکوچیچ ۴۵ ساله ،‌علی دایی ۴۴ ساله، فیرات ۴۳ ساله ،‌افشین ناظمی و یحیی گل محمدی ۴۲ ساله،  عبداله ویسی ۴۰ ساله و رسول خطیبی ۳۴ ساله از جمله سرمربیان جوان لیگ هستند.