دربی گیلان هم تمام شد با تمام اتفاقات و حواشی تلخی که دل هر گیلانی و ایرانی که فوتبال را […]

دربی گیلان هم تمام شد با تمام اتفاقات و حواشی تلخی که دل هر گیلانی و ایرانی که فوتبال را برای فوتبال و روح پاک آن دوست دارد به درد آورد!


 

قصد واکاوی و ریشه یابی و پیدا کردن دلیل برای چگونگی و عوامل این اتفاقات را نداریم اما لازم دیدیم که نکاتی را ذکر کنیم و تحلیل و استنباط آنرا میسپاریم به افکار عمومی بیدار!

 

بدون شک اگر بخواهیم منصفانه  به قضایای چند سال اخیر نگاهی بیندازیم میبینیم که هواداران فوتبال فهم انزلی و ملوانی قدمهای بسیاری جهت تلطیف فضای مسموم سکوهای استادیوم در داربی شمال برداشته اند. اگر یادشان رفته! ما یادمان نرفته که ۴ سال پیش در بازی جام حذفی بین ملوان و تیم ریشه دار گیلان یعنی سپیدرود در استادیوم انزلی برای اولین بار تیم سپیدرود و در پایان بازی مورد تشویق همه جانبه هواداران فوتبالدوست انزلی چی قرار گرفت و این اولین قدم برای درست کردن و سوق  دادن سکوها به جوی سالم و فوتبالی بود . پس از آن و در سالی که تیم تازه تاسیس داماش به لیگ برتر آمد جمعی از هواداران این تیم برای انتقام حواشی بازی نفت آبادان-داماش درسال قبل از آن، در بین هواداران تیفوسی ملوان نشسته که به زعم خودشان مورد مهمان نوازی و استقبال خوب انزلیچیها قرار گرفتند. از این موارد هم بگذریم در بازی رو در روی این دو تیم در دو سال گذشته ، کمترین حاشیه و اتفاقی در انزلی افتاد و در مقابل در استادیوم عضدی و بیرون از آن حواشی و اتفاقات ناگوار به بدترین و وحشتناک ترین شکل توسط هواداران این تیم صورت گرفت که مستندات آن در آرشیو موجود می باشد . اگر یادشان رفته ، یادمان نرفته که پس از ۱۴ سال و در اتفاقی نادر ، تیم رشتی در زمین تختی انزلی به پیروزی رسید و هیچ اتفاقی در سکوهای انزلی پیش نیامد و هواداران تیم داماش باسلام و صلوات به شهرشان بازگشتند اما همان سال و در بازی برگشت چه اتفاقات و مسائلی که پیش نیامد! جالب است یاد آوری کنیم آخرین برد ملوان در رشت را که همین تماشاگران تیم رقیب به صندلی ها و امکانات استادیوم خودشان (سردارجنگل) نیز رحم نکردند !

 

برغم مسائل زشت و مشمئز کننده بازی رفت پارسال باز هم در بازی برگشت هواداران ملوان خویشتنداری کرده و فقط و فقط تیم خود را تشویق نموده و یک سوت داور در دقیقه ۹۲ و در حالی که نتیجه ۲-۰ به سود ملوان بود و این سوت تاثیری در نتیجه ی دیدار نداشت ، صندلیهای جایگاه میهمان را به هوا فرستاند !

 

شاید یادشان رفته ولی یادمان نرفته که در بازی این دو تیم در رشت محسن قهرمانی قاضی دیدار بدترین سوتها را علیه تیم ملوان به صدا در آورد اما حتی یک صندلی هم نشکست و اتفاقی هم نیفتاد ! بگذریم از فحاشی به بازیکن ملی و بی حاشیه ای مثل سید جلال حسینی و … به جرم انزلیچی بودن!!!  و متاسفانه هر چقدر در این چند سال از سوی هواداران و مسئولان باشگاه ملوان قدمهای مثبتی برداشته شد نه تنها از آنطرف جوابی داده نشد بلکه با مصاحبه ها و شلوغ کاری فقط و فقط فضا را ملتهب تر و متشنج تر از گذشته نمودند. در همین یکماه گذشته مسولان داماش در پی انتخاب بجا و شایسته سعید عزت اللهی بعنوان پدیده لیگ چنان جار و جنجالی راه انداختند و بیانیه هایی صادر کردند که برای لحظاتی یادمان رفت که هم استانی هستیم و سعید عزت الهی فرزند همین استان است و بزرگ شده ی فوتبال مکتب ملوان است نه به دنیا آمده و بزرگ شده و پرورش یافته در استان های مجاور که از سن ۱۶،۱۷ سالگی در حالی که ملی پوش بوده به تیمی از این استان بپیوندد !

 

حتی از هواداران احساسی هم که بگذریم افرادی در داخل مجموعه باشگاه داماش هستند که با فعالیتی چشمگیر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی (بر اساس مدارک و مستندات موجود) خود یکی از عوامل اصلی تحریک هوادارانشان هستند. انگار که تشنج آفرینی و متلک گفتن و تحریک احساسات بر ضد شهر انزلی در فضای مجازی جزو شرح وظایف این آقایان مسئول درباشگاه رقیب است!

 

در بازی پنجشنبه شب نیز با هماهنگی در سناریویی از پیش تعیین شده از بدو ورود به شهرانزلی و در مسیر داخل شهر انزلی با سر بر آوردن از وسائل نقلیه با فحاشی به عابرانی که از زن و بچه و پیر و جوان در آنها بود و همچنین شعارهای تحریک آمیز در استادیوم انزلی موجبات خشم و عصبانیت هواداران انزلیچی و ملوانی را فراهم آوردند و دقیقا این رفتارِ زشت را با فحاشی و حتاکی به نوامیس این خاک در راه برگشت به رشت انجام دادند و با سنگ زدن به شیشه مغازه ها و ماشین های پارک شده عکس العمل عابران را بر انگیختند که بی شک این عکس العمل نیز قابل توجیه نمی باشد .

 

تصویر : شکست شیشه ماشین پارک شده در کنار خیابان توسط تماشاگران داماش

 

 

خودشان میدانند و میدانیم که اتفاقات و مسایل این بازی به اندازه نیمی از حواشی پیش آمده درعضدی رشت نبوده و نیست اما وقاحت و بیشرمی را به جایی رساندند که به گفته برخی مسئولان حاضر در استادیم درهنگام خروج از استادیوم در حالی که استادیوم خالی از هواداران ملوان بود ، تندیس پر افتخارترین بازیکن استان گیلان ، کاپیتان فقید تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران سیروس قایقران مورد بی حرمتی جمعی از هواداران که خیر ، اوباش این تیم قرارگرفت و اقدام به منحدم کردن این تندیس یادبود نمودند و با دخالت به موقع یگان ویژه نیروی انتظامی در حالی که این اوباش تندیس را از محل اسکان آن جدا نموده بودند ، به جایش باز گردانده شد ! حال بگویید این رفتار زشتتان را کجای دلمان بگداریم؟ وقتی در مقابل دیدگان و بی تفاوتی مسئولان فوتبال و امنیتی استان پرچم کشور بیگانه را رو به مردم شهری که ۴۰۰ شهید گلگون کفن تقدیم این آب و خاک کرده اند بر افراشته می کنند ،چنین اعمال و بی حرمتیهای هرگز از اینان بعید نیست ! و متاسفم برای فوتبالی که حتی به اسطوره هایی که دستشان از دنیا کوتاه است هم رحم نمیکنیم!!!

 

تصویر : کندن تندیس سیروس قایقران توسط هواداران داماش

 

 

باز هم تکرار میکنم که به هیچ وجه قصد توجیه رفتارها و شعارهای نامناسب هواداران ملوان در بازی اخیر را ندارم و مطمئناً مورد تایید هیچکدام از هواداران و عاشقان ملوان بزرگ نیست اما به هم استانیهای عزیز توصیه میکنم که لحظه ای و فقط لحظه ای درخلوت خود به رفتارها و اعمال خود و مسئولانشان درچند سال گذشته فکر کرده و بیندیشند و ببینند که ما چه خواستیم و خود چه کردید!

 

و روی دیگر صحبتم با هواداران تیم بزرگ و شناخته شده ملوان است که با کسب ۳ جام قهرمانی و ۳ ستاره درخشان برروی سینه و  ۲ بار حضور در جام باشگاههای آسیا و تحویل ده ها بازیکن بزرگ ملی و ستاره به فوتبال کشور عزیزمان ایران ،شان و جایگاهشان خیلی بالاتر از اینست که بخواهند با هر تیم تازه واردی  بازار کل کل و … راه بیندازند تا چنین اتفاقاتی رادرپی داشته باشد!

 

ملوان یعنی مردم ومردم یعنی ملوان…

 

برای پیروزی و موفقیت درچنین بازیهایی نیازی به ایجاد چنین جو و حواشی زشت نیست و فقط و فقط حمایت همه جانبه و تشویق های انگیزشی و بی امان است که قوهای سپید را به سمت موفقیت و پیروزی سوق میدهد و ایجاد این حواشی به سود تیم اغلب بازنده است تا با هر ترفندی با امتیاز به شهرشان برگردند !

 

امیدوارم آن کسانی که در بازی دیشب فقط برای فحاشی و تلافی به استادیوم آمده بودند در بازیهای دیگر هم حضور داشته باشند و با همین انرِژی و هیجان به تشویق و حمایت از تیم خود بپردازند.

 

بیاییم فوتبال رابرای فوتبال وملوان رابرای ملوان دوست داشته باشیم.

 

بیاییم همه با هم ملوان باشیم.یاعلی

 

 

شهرام شاهین

 

تصاویر : حسام حسینی و صفحه ی “آبای” در فیس بوک

 

منبع : ملوان کلاب.نت (www.MalavanClub.Net)