حسن اشجاری بازیکن باتجربه ملوان که بار دیگر به انزلی بازگشته از حضور سرمربی خارجی در این تیم حمایت کرده […]

حسن اشجاری بازیکن باتجربه ملوان که بار دیگر به انزلی بازگشته از حضور سرمربی خارجی در این تیم حمایت کرده و می گوید فوتبال این شهر نیاز به تغییر و تحول داشت.
اشجاری می گوید سرمربی استقلال نظر مثبتی روی او داشت اما به خاطر مشکلات مالی اش با استقلال قید ماندن در این تیم را زد.

 

*ملوان در نخستین بازی خود در لیگ برتر مغلوب صبای قم شد. چرا ملوان شروع خوبی نداشت؟

همیشه اولین دیدار سخت است و در بازی با صبا هم این شرایط وجود داشت. گرمای ۴۷ درجه ای شهر قم آن هم در ساعت ۱۰ شب واقعا برای خودم که چندین سال است در لیگ بازی می کنم جای تعجب دارد. در خوزستان هم چنین شرایطی را تجربه نکرده بودم و واقعا کار دشواری داشتیم. از طرفی در دقیقه هفدهم بازیکن ما از زمین اخراج شد و ۱۰ نفره بازی کردیم. تمامی این عوامل دست به دست هم داد تا نتوانیم نتیجه دلخواه خود را بگیریم و بازنده میدان باشیم. با این حال نمی شود بعد از یک بازی درخصوص عملکرد تیم ها صحبت کرد. در سال های قبل تیم هایی بودند که در ابتدای مسابقات در صدر جدول حضور داشتند، اما در انتهای فصل سقوط کردند.

 

*در این بازی تعویض شدی و امیرحسین فشنگچی جایگزین تو شد.

همیشه در دوران بازیگری ام به نظر مربیانم احترام گذاشتم و تشخیص مربی این بود که در بین دو نیمه من را تعویض کند. بدنم برای این بازی خیلی آماده نبود و دوست داشتم که تعویض شوم. فشنگچی هم بازیکن جوان و خوبی است و هدف همه ما کمک به ملوان می باشد

*رقبای تو در ملوان فشنگچی و رمضانی هستند. در این خصوص چه نظری داری؟

با یکدیگر رقابت داریم اما رفاقت مان هم سرجایش است و مشکلی وجود ندارد. برای این که ملوان به موفقیت برسد باید بهترین بازیکنان در زمین حضور داشته باشند و در واقع با یکدل بودن تمامی نفرات و اعضای کادر فنی این اتفاق رخ می دهد.

*حساسیت استقلال و پرسپولیسی بودن هم میان تو و فشنگچی دیده می‌شود؟

نه اصلا این گونه نیست و ما با یکدیگر رابطه خیلی خوبی داریم. فشنگچی توانایی های زیادی دارد و برایش آرزوی بهترین ها را دارم.

*کار با اسکوکیچ را چطور می‌بینی؟
بیشتر مربیان بلوک شرق در فوتبال ما موفق بودند و به نظرم اسکوکیچ هم می تواند کارنامه خوبی را از خود برجای بگذارد. اسکوکیچ به نفرات جوان اعتماد می کند و تا الان نکته منفی از او ندیدم و دارد کارش را انجام می دهد.

*اما پیشکسوتان ملوان گفته بودند انزلی جای مربی خارجی نیست. تو چه نظری داری؟

اگر می گوییم فوتبال حرفه ای است باید در همه زمینه ها حرفه ای باشیم. احترام زیادی برای پیشکسوتان انزلی قائل هستم اما باید بگویم فوتبال انزلی نیاز به تغییر و تحول داشت.

 

*چه تغییراتی؟

این که انزلی به مربی خارجی نیاز داشت و باید این اتفاق می افتاد. در بیست سال اخیر نیمکت ملوان در اختیار سه نفر بود و بعد از آن مدتی هم فرهاد پورغلامی توانست روی نیمکت بنشیند. فوتبال روز دنیا با سرعت پیش می رود و نمی شود با تفکرات فدیمی و تکراری کاری برای ملوان انجام داد. احترام زیادی برای بهمن صالح نیا، نصرت ایراندوست و محمد احمدزاده قائل هستم و آنها زحمات زیادی برای ملوان کشیدند اما بالاخره باید از یک جایی استارت این کار زده می شد. یکی از دلایلی که مربی جوان در انزلی رشد نکرده است، همین عامل بوده و اجازه خودنمایی به نفرات جوان تر داده نشده بود. این خوب نبود که نیمکت ملوان به مثلث برمودا تبدیل شود و آمدن اسکوکیچ باعث شد تا شرایط عوض شود. بازیکن باید از علم روز آگاه باشد و نمی خواهم به مربیان داخلی توهین کنم اما حضور مربی خارجی لازم بود. اسکوکیچ در بازی با صبا به یک بازیکن جوان به نام نیما دلاوری بازی داد، اتفاقی که مطمئن بودم با حضور مربی داخلی رخ نمی داد و دیگر مسائلی که به مرور زمان مشخص خواهد شد.

*درخصوص مشکلات مالی ملوان چه صحبتی داری؟

الان اکثر تیم ها مشکل مالی دارند و این مورد فقط مختص ملوان نیست. در این مدت خودم دیدم صادق درودگر تمام تلاش را انجام داده تا مشکلات به وجود آمده را برطرف کند اما به تنهایی نمی شود کاری کرد. ملوان از سوی هیچ ارگانی حمایت نمی شود و تنها امیدمان مسئولان استانی هستند تا برای باشگاه کاری انجام بدهند. خودم این مشکلات لمس را کردم و به همین خاطر سعی می کنم زیاد فشار نیاورم. با مطرح کردن این صحبت ها هواداران هم بیشتر نگران می شوند و به نظرم باید آرامش مجموعه حفظ شود.

*اما همین مشکلات مالی باعث جدایی بازیکنانی نظیر پژمان نوری، مهرداد اولادی و پویا نزهتی شد.

این مسائل تاثیر دارد اما نمی تواند تمامی زمینه ها را در برگیرد. درخصوص نوری می توانم بگویم، حس می کنم پژمان به خاطر حضور در جام جهانی به استقلال رفت و کار منطقی هم کرد. اگر من هم شرایط او را داشتم چنین کاری را انجام می دادم. با این حال نفرات خوبی در ملوان حضور دارند که می توانند سال خوبی را برای طرفداران رقم بزنند.

*تو به همراه چند بازیکن دیگر در نیم فصل دوم سال پیش به استقلال آمدید و در انتهای فصل هم جدا شدید. در این مورد چه صحبتی داری؟

من جزو بازیکنانی بودم که امیر قلعه نویی نظر مثبتی برای ماندنم داشت و خودش هم می تواند در این باره شهادت بدهد. با قلعه نویی قبل از این که برای مسافرت به خارج از کشور برود، صحبت کرده بودم و می خواست بمانم و از عملکردم در آن مدت راضی بود. با استقلال قهرمان لیگ شدم و با این نیت از سپاهان به استقلال آمدم که قهرمانی در لیگ را کسب کنم و این اتفاق هم افتاد. تنها مساله ای که من را ناراحت کرده بود، برخورد بد مدیریت باشگاه استقلال بود و برای بازیکنان احترامی قائل نمی شدند. مدیر عامل استقلال جواب تلفنم را هم نمی داد و به همین دلیل تصمیم گرفتم از استقلال بروم. چک آذرماه فصل پیش استقلال را هنوز دارم و منتظر هستم تا کمیته انضباطی به این موضوع رسیدگی کند. حتی برای انجام تسویه حساب هم خودم پول واریز کردم اتفاقی که در هیچ جایی نمی افتد!

*دربی ال‌گیلانو را چگونه می‌بینی؟

دربی همیشه حساسیت های خاص خودش را داشته و دربی گیلان بعد از بازی استقلال و پرسپولیس مهم ترین است. حتی رقابت ذوب آهن و سپاهان را در پیراهن هر دو تیم تجربه کرده بودم اما دربی گیلان حال و هوای دیگری دارد. برای هواداران هر دو تیم مهم است که امتیازات کامل را کسب کنند و تلاش ما هم بر این است تا باعث خوشحالی انزلی چی ها شویم. برای داماش احترام می گذارم و امیدارم دربی زیبایی شود.