هفته ی نخست رقابت های لیگ برتر اتفاقات زیادی را در دل خودش  جای داده بود. اتفاق هایی که جای […]

هفته ی نخست رقابت های لیگ برتر اتفاقات زیادی را در دل خودش  جای داده بود. اتفاق هایی که جای بحث و البته نقد زیادی دارد.

 

 

سیزدهمین دوره لیگ برتر با پیروزی پرسپولیس در برابر تراکتورسازی استارت خورد. بعد از این بازی استقلال بود که با زدن دو گل به گسترش فولاد به همراه سپاهانی که با گل های محمد غلامی و علی حمودی برتری اش را در برابر فولاد جشن گرفت، مثلث قهرمانی ساخت. البته تراکتورهم قطعا در این مسیر حرکت خواهد کرد اما فولاد تیمی است در سایه، چرا که حسین فرکی پیش از شروع بازی ها گفته بود فولاد مدعی قهرمانی نیست.

هفته اول بازی ها هفته اخراجی ها بود. از بازی پرسپولیس گرفته که مرتضی اسدی اخراج شد و هم چنین دیگر بازی ها که دست کم یک اخراجی داشت.  این لیگ هم تکرار مکررات است. هنوز هم مربیان بعد از باخت بهانه می گیرند. به نوع بازی حریف گیر می دهند و به داور حمله می کنند. انتظاری غیر از این نمی رود چون این رفتارها برای فوتبال ما فرهنگ شده است!
کیفیت بازی ها به زعم مربیان تیم ها تعریفی نداشت. این شاید به این خاطر بود که هفته اول بازی ها بود و از سویی کمتر تیمی فصل آماده سازی خوبی داشت.در این مطلب نقدی داریم به هفته اول رقابت های لیگ برتر.

*پرسپولیس یک – تراکتورسازی صفر
تیم دایی پلی میکر می خواهد
خط دفاعی پرسپولیس به نسبت فصل گذشته استحکام بیشتری پیدا کرده که این به دلیل بازی همزمان رضا حقیقی و ابوالقاسم دهنوی به عنوان هافبک های تدافعی است و دیدید که چه خوب دهنوی از پس علی کریمی برآمد.
گل سید مهدی سید صالحی یک درس آموزنده داشت. اینکه نباید همیشه برای سانتر فوروارد توپ را سانتر کرد. می توان به او پاس توی عمق داد.با این حال پرسپولیس برای تداوم این روند پلی میکر می خواهد. محمد نوری نمی تواند این نقش را خوب بازی کند. او بیشتر مایل به دریافت پاس است تا موقعیت سازی.
کناره های پرسپولیس خوب بودند. زوج ماهینی – غلامرضایی در راست بارها اورلپ کردند. با بازگشت مهرداد پولادی به جناح چپ این نقطه قوت پر رنگ تر خواهد شد. هر چند میثم حسینی در این جناح خوب بازی کرد. او بازیکن باتجربه ای است و قبلا در استقلال توپ می زده، تراکتور سعی در بازی ترکیبی داشت. هیچ گاه زیر توپ نزد اما این بازی باید منجر به ایجاد موقعیت شود که در بازی با پرسپولیس این اتفاق صورت نگرفت. علی کریمی نقشش را به عنوان پلی میکر خوب بازی نکرد. شاید با آمدن کریم انصاری فرد شرایط برای این تیم بهتر شود…

*استقلال خوزستان ۲ – ذوب آهن صفر
از آسیا تا سقوط به لیگ یک
عبدا… ویسی خاص تیم می بندد. انتقادی که به او شد ابتدای فصل گذشته و در دوران حضور در صبا هم مطرح بود اما او با صبا آسیایی و با پیکان دسته اولی شد. تجربه حضور در این دو تیم عبدا… را پخته تر از گذشته کرده و حال در استقلال خوزستان با تلفیقی از این دو تجربه می رود دوباره خود را بر سر زبان ها بیاندازد.
مسابقه نخست با ذوب می رفت که بدون گل تمام شود اما در یکی دو دقیقه پایانی عادل کلاه کج گل زد و میلاد میداوودی. بازیکنان باتجربه خوزستان این فصل هر کاری خواهند کرد تا استقلال خوزستان به سرنوشت استقلال اهواز دچار نشود هر چند این استقلال نمی تواند جای استقلال اهواز را پر کند.
ذوب خسته بود از تمرین پی در پی و بازی هایی که در پلی آف انجام داده بود. لوکا هم می تواند کل فصل را بهانه کند که تیم را او نبسته…قطعا قرار نیست این فصل  ذوب آهن دغدغه بقاء داشته باشد. نا سلامتی این تیم در گذشته ای نزدیک نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شده و در لیگ برتر هم همواره دوم می شد…

*گسترش فولاد یک – استقلال تهران ۲
بدون مجتبی هم می توان پیروز شد
آندو نبود. نکو هم همین طور. مجتبی هم که رفته است سپاهان. به رغم همه کمبودها استقلال گام اول را محکم برداشت آنهم به لطف فرهادی که فقط بوی گل می دهد. برای بازیکنانی چون آرش برهانی و فرهاد مجیدی یک لحظه فرصت کافی است…
استقلال در شروع به این نتیجه رسید که می توان بدون مجتبی هم پیروز شد و در مسیر قهرمانی حرکت کند. هر چند در گذشته  نیز استقلال بدون هشت شاکی به میدان می آمد. او(مجتبی) گاها مصدوم بود.در این بازی پژمان نوری تلاش می کرد نقش مجتبی را ایفاء کند و چند پاس خوب داد. در یکی از صحنه آرش برهانی قدر پاس او را ندانست.
نمایش گسترش فولاد بد نبود. همیشه این گونه بازی کند شانس کمی برای بقاء نخواهد داشت. هر چند اگر در این تیم رسول بازی نکند، بهتر است. نمی شود با یک دست دو هندوانه برداشت خصوصا که لیگ برتر با لیگ یک تفاوت های زیادی دارد.
گلی که سید مهدی رحمتی خورد گل بدی بود. او در معادلات اشتباه کرد. او باید خوشحال باشد که این اشتباه با پیروزی جبران شد.

*فجر سپاسی صفر – نفت یک
شاغلام مهاجم اضاف کرد
فجر این فصل قوی تر از فجر فصل گذشته است. شاغلام همه شاگردان خود را دور هم جمع کرده است مثلا مصطفی صبری را از صنعت نفت آبادان برگرداند اما شروع – شروع خوبی برای این تیم نبود. گل دقیقه ۷۸ محمدامین حاج محمدی رای به برتری یک بر صفر نفت تهران با مربیگری یحیی گل محمدی داد.
بعد از گل محمدامین حاج محمدی شاغلام مهاجم اضاف کرد و فجری ها از کناره ها توپ  ریختند روی دروازه نفت اما شاگردان یحیی گل محمدی دفاع جانانه ای داشتند.البته بیشر فوتبالی که فجر در این دقایق ارائه کرد فوتبال احساسی مبتنی بر بازی مستقیم بود تا جایی که این فوتبال احساسی اخراج یکی از بازیکنان تیم میزبان را به همراه داشت. البته عصبانیت فجر طبیعی بود.نفت تاخیری بازی می کرد که تماشاگران به آن می گویند ضد فوتبال. حفظ نتیجه در فوتبال حرفه ای هم وجود دارد که این برگرفته شده از حفظ توپ است اما در این جا تیم ها برای حفظ نتیجه می زنند زیر توپ و تاخیری بازی می کنند.
یحیی در نفت یک دنیا انگیزه دارد. برای اثبات خود به پرسپولیسی ها.

*سپاهان ۲ – فولاد صفر
تیم فرکی مدعی قهرمانی نیست
حسین فرکی پیش از شروع فصل صراحتا اذعان داشت که فولاد مدعی قهرمانی نیست. نتیجه ای که در این بازی رقم خورد گواهی بود بر حرفی که سرمربی فولاد بر زبان آورد…
فولاد برای سپاهان همانند تراکتور بود برای پرسپولیس.به همین خاطر باید گفت پیروزی تیم کرانچار همانند پیروزی پرسپولیس ارزشمند بود. سپاهان این فصل فرصت خوبی است برای محمد غلامی که خود را به ایده های کروش نزدیک کند. او با گلی که زد شروع خوبی داشت. هم چنی علی حمودی با تجربه حضور در استقلال دیگر گلزن سپاهان در این مسابقه بود. سپاهان این فصل مجتبی جباری را دارد. پلی میکری که گره کور بازی را باز می کند.
و اما یک سوال، آیا فولاد می تواند مدعی قهرمانی باشد؟ چرا که نه. مگر همین فولاد را ملادن فرانچیچ قهرمان نکرد؟ با فولاد قهرمان شدن هنر است. در حالی که قهرمان شدن با تیم های چون استقلال، پرسپولیس و سپاهان طبیعی است.
سپاهان با پیروزی در این دیدار مثلث قهرمانی را با تیم های پرسپولیس و استقلال ساخت. البته تراکتور را نباید فراموش کرد و حتی همین فولاد که در سایه نیم نگاهی به جانشینی تیم های بزرگ دارد.

*صبا یک  – ملوان صفر
دود از کنده بلند می شود
هنوز در این فوتبال دود از کنده بلند می شود. اگر استقلال پیروز می شود زننده گل برتری اش فرهاد مجیدی است و در قم هم صبا به لطف گل غلامرضا عنایتی سه امتیاز بازی را تصاحب می کند. عنایتی که به نظر می رسد آقای گل ادوار لیگ برتر است و شاید رکوردی از خود به جا بگذارد که همانند رکورد علی دایی دست نیافتنی باشد.
این پیروزی سبب شد بعد از مدت ها آب خوش از گلوی محمد مایلی کهن پائین رود. او در این سال ها هر چه داشته ناکامی بوده و شاید حضور در صبا جبران همه ناکامی هایش باشد.
استارت ملوان بد بود. صادق درودگر و مربی خارجی تیم از امروز باید منتظر مصاحبه های انتقادی محمد احمد زاده باشند، هر چند هفته اول بود و در این هفته تنها کاری که نباید کرد قضاوت است. از سویی در فصل گذشته ملوان با محمد احمدزاده هفته های متمادی باخت اما کسی گزندی نزد.
هفته نخست هفته اخراجی ها بود. ملوان هم یک اخراجی داد تا پیش از گل غلامرضا عنایتی ۱۰ نفره شود  و البته کار سختی برای جبران داشته باشد.

*راه آهن صفر – مس صفر
سرهنگ آمد
تنها دیداری که در آن توپی از خط دروازه ها عبور نکرد این دیدار بود. البته یک اتفاق نادر دیگر هم افتاده که حتما از آن خبر دارید. مس را مجتبی تقوی بسته اما سرهنگ آن را هدایت خواهد کرد. محمود یاوری بعد از حفظ فجر و رهنمون کردن ذوب به لیگ برتر یکی دو هفته ای بیشتر بیرون نماند و جانشین مجتبی تقوی شد.
مجتبی تقوی بهترین کار را کرد که در مس نماند. حمله فیزیکی به دستیار او (بیژن طاهری) به نوعی بی احترامی محض بود به مجتبی تقوی و اگر می ماند اصول مربیگری اش زیر سوال می رفت. البته باید به حال فوتبال کرمان و این حاشیه هایش گریست که مربی را کتک می زند و سرمربی را فراری می دهد.
فکر می کردیم با استعفای آلکس، محمود یاوری هم خود را خانه نشین می کند اما استاد دنیایی است از انگیزه وشاید هم برای خود جانشین پیدا نکرده…منصور ابراهیم زاده هم در این فوتبال بیشتر در سایه بود و این شاید به این دلیل است که برای قهرمانی ساخته نشده است. تا یادمان نرفته، این بازی هم اخراجی داشت.

*داماش یک – ساپیا یک
داماش پرسپولیس نبود
ساپیا که در دیدار تدارکاتی سه گل به پرسپولیس زده بود انگین فیرات در گفتگو با رسانه های ترک این پیروزی را در بوق و کرنا کرد و گفت تیمش پرسپولیس را برده، حریفی که علی دایی را به عنوان سرمربی بر بالای سر خود می بیند… در هفته نخست پرسپولیس موفق به عبور از سد تراکتورسازی شد اما سایپا در برابر داماش متوقف شد. البته از حق نگذریم سایپا می رفت که برنده از میدان خارج شود و فقط چند ثانیه ای کم آورد.
نکته قابل تامل در این بازی هم اخراج یکی از بازیکنان تیم ساپیا بود. در استارت برای داماش نتیجه خوبی نبود. افشین ناظمی برای تدوام حضور در کادر فنی تیم داماش می بایست مطابق با جدولی که امیر عابدینی تعیین می کند، امتیاز بگیرد. فکر می کنیم ۸ امتیاز از ۵ بازی ابتدایی باشد. البته مدیر عامل حق دارد. اگر سخت گیری نکند تیم در جدول بازی ها باقی نمی ماند.
گفته می شود مشکلات مالی در شروع داماشی ها را آزرده و این در حالی بود که گفته می شد سود کارخانه داماش به باشگاه اختصاص خواهد یافت تا تیم موفق به تامین هزینه های خود شود اما امروز خبری از این مهم نیست.

 

منبع: خبر آنلاین