صادق درودگر بر حمایت فدراسیون فوتبال برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ تاکید کرد.

صادق درودگر بر حمایت فدراسیون فوتبال برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ تاکید کرد.

 

مدیرعامل باشگاه ملوان بندرانزلی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تلاش فدراسیون فوتبال برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ اظهار کرد: زمانی که درفوتسال بودم یک مرتبه در سال ۲۰۰۱ و یک مرتبه در سال ۲۰۰۳ میزبانی مسابقات قهرمانی آسیا را گرفتیم. آن زمان همه می‌خواستند این کار انجام شود و حمایت می‌کردند. یک مقطع در دوره ریاست مهندس صفایی فراهانی و مقطع دیگر در دوره دکتر دادگان بود که نهایتا با دستور آنها و پیگیری‌های بنده به آن مهم رسیدیم.

 

** فدراسیون به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد

 

وی افزود: گرفتن میزبانی در تورنمنت‌های بزرگ مراحل خاص خود را دارد؛ سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف کشور باید تعهدات لازم را در برقراری امنیت تیم‌ها و کلیه عوامل مربوط به مسابقات، رایگان بودن ویزا، تامین اسکان لازم در حد داشتن هتل‌های ۵ ستاره، معافیت گمرکی و… را بدهند و این جز با همکاری همه نهادها امکان‌پذیر نیست و فدراسیون به تنهایی نمی‌تواند اقدامی از پیش ببرد.

 

درودگر به یکی از موضوعات میزبانی اشاره کرد و گفت: تعهد دادن برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها موضوع مهمی است که در رویدادهای بین‌المللی به شکل جدی مورد توجه قرار می‌گیرد. ما در فوتسال چنین تعهدی دادیم و شاهد حضور تماشاگران بانوان کره‌ای و ژاپنی در سالن‌ها هم بودیم. اتفاق خاصی نیافتد و مطمئنم اگر به این قضیه منطقی نگاه کنیم، در فوتبال هم می‌توان چنین امکانی را فراهم آورد. می‌شود سازوکاری فراهم کرد تا خانواده‌ها به استادیوم‌ها بیایند. فراهم کردن چنین امکانی امتیاز بزرگی برای گرفتن میزبانی‌های بین‌المللی خواهد بود.

 

** جام‌ملت‌های آسیا بزرگترین تبلیغ برای ایران است

 

مدیرعامل باشگاه ملوان با تاکید بر اینکه گرفتن میزبانی جام ملت‌ها اعتبار بزرگی برای ایران است، گفت: در شرایطی که کشور با تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای مواجه است، حضور مردم و تماشاگرانی از اکثر کشورهای معتبر آسیایی در ایران می‌تواند آنها را با فضای اجتماعی و مدنی ما آشنا کرده و بزرگترین تبلیغ برای فرهنگ و زندگی مردم ایران است.

 

وی خاطرنشان کرد: وقتی جوزپه سینیوری و چند تن دیگر از بزرگان فوتبال ایتالیا قرار بود در همایش فوتبال در ایران حاضر شوند می‌ترسیدند به کشورمان بیایند و واقعا نگران بودند. اما آمدند و وقتی می‌خواستند بروند مصاحبه‌ خوبی را در دفاع از جامعه و مردم ایران انجام داده و گفتند دیدگاهم نسبت به ایران واقعا تغییر کرده است. او می‌گفت ما می‌توانیم مراودات اقتصادی و ورزشی با ایران داشته باشیم.

 

** زمانی می‌خواستیم مقر AFC را به ایران بیاوریم اما الان!

 

درودگر تاکید کرد: دولتمردان و مسوولان ورزشی کشور ما نباید فرصت گرفتن میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ را به راحتی از دست بدهند. این میزبانی باعث می‌شود مردمان کشورهای آسیایی بیشتر کشور ما و فضای آن را بشناسند و همچنین اعتبار ورزش ایران را در آسیا افزایش می‌دهد. در قدیم زمانی برنامه‌ریزی می‌کردیم که در درازمدت آنقدر قدرتمند شویم که حتی مقر AFC را به ایران بیاوریم اما الان با آن شرایط فاصله گرفتیم. برگزاری تورنمنت‌های مهم بی‌شک جایگاه ایران را در AFC ارتقا می‌دهد. اگر نسبت به این مسایل بی‌تفاوت باشیم، در جاهای مختلف حق‌مان را می‌خورند. مانند همین رقابت‌های مقدماتی جام جهانی که همیشه آخرین بازی ما در گروه‌مان با کره‌جنوبی در سئول است. کره‌ای ها قطعا از نفوذ و جایگاه‌شان در AFC حتی در قرعه‌کشی‌ها هم استفاده می‌کنند.

 

 

** آب‌وهوای ایران امتیاز بزرگ ما نسبت به رقباست

 

درودگر در پاسخ به اینکه با توجه به رقبای ما برای کسب میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ مانند کشورهای عربستان،‌ امارات و قطر، فکر می‌کنید چقدر احتمال دارد میزبانی به ایران برسد، به ایسنا گفت: آب‌و هوای ایران نسبت به کشورهای عربی بسیار بهتر است و این یکی از امتیازهای ما نسبت به آنهاست. ما اگر بتوانیم تعهدات کافی به AFC داده و برخی از شرایط‌ را در کشورمان فراهم کنیم، کارمان راحت می‌شود.

 

درودگر در پاسخ به اینکه کدام یک از سازمان‌ها و چگونه باید فدراسیون را در گرفتن میزبانی همراهی کنند، تصریح کرد: حساسترین بخش، فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی است. باید بپذیریم که بهتر است برخی از شرایط را تغییر دهیم. اگر فراکسیون ورزش مجلس پیشگام باشد خیلی از مسایل را می‌توان حل کرد. ما زمانی تقاضای میزبانی جام جهانی فوتسال در سال ۲۰۰۴ را دادیم و سپ بلاتر هم موافق بود اما متاسفانه کم‌کاری مسوولان خودمان باعث شد میزبانی را به چین تایپه بدهند که مجبور بود دانش‌آموزان مدارس را برای پر کردن سالن‌هایشان به خط کند. الان زمانی است که تمام مسوولان بلندپایه کشور و همه باید کمک کنند تا میزبانی مهم جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ را بگیریم چون از هر حیث به نفع کشور ماست.