رقابت‌های امسال لیگ از دوم مردادماه امسال و زودتر از موعد- نسبت به سال‌‌های گذشته- آغاز می‌شود و مثل همیشه از همان هفته نخست، اتفاقات و نکات جذابی را در خود خواهد داشت.

رقابت‌های امسال لیگ از دوم مردادماه امسال و زودتر از موعد- نسبت به سال‌‌های گذشته- آغاز می‌شود و مثل همیشه از همان هفته نخست، اتفاقات و نکات جذابی را در خود خواهد داشت.
به گزارش سرویس ورزشی برنا، شمارش معکوس برای آغاز لیگ سزدهم آغاز شده و فوتبالدوستان و هواداران تیم ها بی صبرانه منتظر ملاقات با تیم ها و ستاره های محبوب خود در لیگ سیزدهم هستند. لیگی که با توجه به منتهی شدن به جام جهانی، قطعا حساسیت و اهمیت ویژه ای خواهد داشت و اتفاقات تابستان داغ و فصل نقل و انتقالات به جذابیت آن کمک شایانی خواهد کرد. رقابت‌های امسال از دوم مردادماه امسال و زودتر از موعد نسبت به سال‌‌های گذشته آغاز شود و مثل همیشه از همان هفته نخست اتفاقات و نکات جذابی را در دل خود خواهد داشت. سیاهه زیر به این نکات جذاب و تقابل های انتقامی در لیگ را در برمی گیرد.

بازگشت به عقب ۷ ساله!
بزرگ‌ترین تفاوت لیگ امسال با سال‌‌های اخیر این است که با یک بازگشت به عقب ۷ ساله دوباره لیگ برتر قرار است با ۱۶ تیم کار خود را آغاز کند. اتفاقی که دلیل اصلی آن تقویم شلوغ تیم ملی برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و درخواست موکد کارلوس کی روش برای پایان لیگ در دهه اول اردیبهشت است. لیگ برتر با عنوان حرفه‌ای در حالی از سال ۱۳۸۰ آغاز شد که طی سه فصل نخست تعداد تیم‌ها ۱۴ تیم بود، سپس از فصل چهارم تا فصل ششم با افزایش دو تیم دیگر مواجه شده و با ۱۶ تیم این رقابت‌ها پیگیری شد. در ادامه از فصل هفتم تا فصل دوازدهم تعداد تیم‌های لیگ برتر به ۱۸ و تعداد هفته‌های برگزاری به ۳۴ هفته رسید تا لیگ برتر بیشترین حضور تیم‌ها را طی ۶ فصل اخیر تجربه کند. فصل سیزدهم در حالی آغاز می‌شود یک عقبگرد دوباره ۱۶ تیمی شد.

پرسپولیس با استقلال به توان ۲!
با حضور استقلال خوزستان در لیگ برتر، در فصل سیزدهم، پرسپولیس ۴ بار با حریفی به نام استقلال مصاف خواهد داد تا علاقمندان به فوتبال شاهد دو دربی بزرگ در پایتخت و دو شبه‌ دربی دیگر در تهران و اهواز باشند.

خانه و بیرون خانه!
در صورتی که همچنان دیدارهای استقلال و پرسپولیس در فصل سیزدهم هم مقابل تیم‌هایی مانند نفت، سایپا و راه‌آهن در ورزشگاه آزادی برگزار شود، پرسپولیس طی ۹ هفته اول رقابت‌ها تنها یک بار و آن هم در هفته دوم رقابت‌ها مقابل ذوب آهن در اصفهان به میدان خواهد رفت. در فصل گذشته همین اتفاق برای استقلال افتاد که مورد اعتراض رویانیان مدیرعامل سرخ‌ها قرار گرفت که در نهایت وی مسئولان سازمان لیگ را به حمایت از استقلال متهم کرد. اما استقلال از این حیث با یک توزیع مناسب مواجه شده و تا هفته دهم دور رفت یک بازی در میان در شهرستان به میدان خواهد رفت. با این حال استقلالی‌ها در همین دور رفت و از هفته دهم تا پانزدهم و طی ۶ هفته تنها یک بار و آن هم برای برگزاری دیدار مقابل تراکتورسازی در هفته پانزدهم از تهران خارج خواهند شد.

پیش دربی و پس دربی
همواره رقابت‌های استقلال و پرسپولیس قبل و بعد از دربی از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است. در پیش دربی‌ها به خاطر حساسیت دربی معمولا دو تیم دست به عصا به میدان می‌آیند و پس از دربی هم، شکست یا برد احتمالی می‌تواند روحیه هر کدام از تیم‌ها برای ادامه کار را افزایش یا کاهش دهد. بر همین اساس امسال استقلال در پیش دربی کار راحتی دارد و پرسپولیس پس از دربی. در بازی‌های پیش دربی، استقلال با استقلال خوزستان و پرسپولیس با فولاد دیدار می‌کند اما پس از دربی استقلال با ذوب‌آهن و پرسپولیس با گسترش فولاد دیدار خواهد کرد.

هفته هشتم بعد از ۷ سال
استقلال و پرسپولیس برای دومین بار در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر در هفته هشتم به مصاف هم می‌روند. در فصل ششم لیگ برتر پرسپولیس در دیدار رفت ۲ بر یک استقلال را مغلوب کرد و دیدار برگشت دو تیم با نتیجه تساوی یک بر یک به پایان رسید.

فینال تهران – تبریز؟
در صورتی که تیم‌های استقلال و تراکتورسازی مانند فصل گذشته اگر همچنان رقابتشان برای قهرمانی تا آخر فصل ادامه داشته باشد، دیدار هفته پایانی این دو تیم در هفته سی‌ام که در تهران برگزار می‌شود، حکم فینال لیگ را پیدا خواهد کرد.

پایان سرخ در اهواز
پرسپولیس مانند دو فصل گذشته همچنان بازی هفته پایانی خود را باید در خارج از خانه برگزار کند. در لیگ سیزدهم بازی پایانی سرخ ها در اهواز و مقابل استقلال خوزستان بگزار خواهد شد. در صورت قهرمانی این تیم در فصل سیزدهم، جشن قهرمانی پرسپولیس در اهواز که به خانه استقلالی‌ها ملقب است، برگزار خواهد شد. جالب اینکه پرسپولیس دو فصل پیش و در لیگ یازدهم نیز در بازی پایانی به مصاف فولاد رفت.

تکرار تاریخ آبی در اهواز
استقلال در فصل اخیر با برتری مقابل فولاد در اهواز و یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها عنوان قهرمانی را به دست آورد. جالب اینکه امسال هم در صورتی که تاریخ برای آبی‌‌ها مانند فصل گذشته تکرار شود، این تیم این فرصت را دارد تا یک بار دیگر جشن قهرمانی را یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها در اهواز
بگیرد.

تبریز ضربدر ۲
بعد از دو فصل تبریز دوباره دو نماینده در لیگ برتر خواهد داشت. گسترش فولاد این بار جای شهرداری را خواهد گرفت. ظاهرا تبریزی ها می خواهند تلافی روزهای دور از لیگ برتر را دربیاورند!

شاگرد اول و آخرهای صنعتی!
جابجایی های روی نیمکت های داغ تابستان امسال با صنعتی ها آغاز شد و با صنعتی ها به پایان رسید و جالب اینکه هر دو نیز خارجی بودند! سایپا اولین تیمی بود که تمریناتش را شروع کرد و ذوب آهن آخرین. انگین فیرات هم اولین سرمربی معرفی شده به لیگ سیزدهم بود و لوکا بوناچیچ آخرین! این دو باید در هفته پنجم با هم مصاف بدهند.

۸ استان و ۱۰ دربی!
لیگ سیزدهم از لحاظ چغرافیایی و به طور مستقیم فقط هواداران ۸ استان کشور را به تب و تاب خواهد انداخت. به غیر از کرمان و فارس و قم، ۱۰ دربی رفت و برگشت در ۵ استان دیگر، اتفاق کم نظیری خواهد بود که شاید حواشی خاص خود را هم به همراه داشته باشد.

آغاز هیجان با ال گیلانو 
اولین دربی فصل سیزدهم بین ملوان و داماش برگزار می شود. برگزاری ال گیلانو در هفته دوم و در ورزشگاه تختی انزلی خیلی زود تب دربی را در لیگ سیزدهم داغ خواهد کرد؛ تبی که از شمال ایران آغاز خواهد شد. همزمان تراکتورسازی و گسترش فولاد در تبریز یک دربی دیگر را برگزار خواهند کرد. دربی غول متمول با همشهری تازه وارد. جالب خواهد شد اگر نوشی صوفیانی و فروزان درون دروازه دو تیم قرار بگیرند چرا که بین دو همشهری جابجا شده اند. دلیر هم شانس کمی برای بازی در ترکیب تراکتور دارد اما اگر بازی کند، انگیزه زیادی برای خودنمایی خواهد داشت. ایستادن رسول خطیبی رابر تیم دوران جوانی اش نیز اهمیت و حساسیت فراوانی دارد. راستی تقابل هواداران دو تیم چگونه خواهد بود؟

جدال هم خانواده ها
جدال هم نام ها و هم خانواده ها در فوتبال ایران سنت شده و ظاهرا باید هر فصل تکرار شود. جدالی که البته خونریزی ندارد. استقلال اهواز در سالهای گذشته پرچمدار این اتفاق عجیب بود که همیشه با برادر بزرگتر تهرانی یک نبرد هم خانواده را برگزار می کرد. روندی که در سالهای بعد از افول آبی های اهواز با مس کرمان و مس سرچشمه و فصل گذشته با نفت تهران و نفت آبادان ادامه یافت و حالا دوباره پرچم به دست آبی های اهواز افتاده البته از نوع صنعتی اش! تیم نوپا و عجیب استقلال صنعتی خوزستان بار دیگر یک نبرد هم خانواده از نوع آبی اش را در لیگ برتر رقم خواهد زد. نبردی در هفته هفتم که البته در دل خود ملاقات های جذابی هم دارد. بعد از ماجراهای نیم فصل لیگ دوازدهم و جدایی میلاد میداوودی از استقلال با نظر مستقیم قلعه نویی، این بازی برای میلاد میداودی یک مسابقه کاملا ویژه و خاص خواهد بود. برای سهراب بختیاری زاده و ایمان مبعلی که هر کدام پیراهن آبی های تهران را بر تن کرده اند هم همینطور. فراموش نکنید کریم بوستانی هم در مقطعی سرمربی استقلال اهواز بود اگرچه تیم تازه وارد استقلال اهواز اوریجینال نیست! 

ملاقات لیگ یکی های سابق
همیشه نبرد لیگ یکی های تازه وارد به لیگ برتر جذابیت های خاص خودش را دارد. نبردی که غالبا برای بقا و فرار از سقوط انجام می شود. گسترش فولاد – استقلال خوزستان دو تازه وارد لیگ سیزدهم هستند که در هفته هشتم به هم می رسند. معلوم نیست لیگ یکی های سابق تا این هفته چقدر فوتبالی ها را به بقا امیدوار کرده اند اما امتیازهای این بازی برای آنها حکم طلا را دارد.

بازگشت رفیق ناکام نیمه‌راه!
انگین فیرات برای چهارمین بار به ایران بر می گردد. عجیب است که این مربی ترک‌تبار آلمانی در هر سه تجربه قبلی ناموفق بوده اما در بازار فوتبال ایران کماکان برای او مشتری وجود دارد! پای انگین فیرات برای اولین بار در سال ۸۵ به عنوان دستیار ورنر لورانت در سایپا به فوتبال ایران باز شد. اما با استعفای لورانت در هفته ششم لیگ، او هم مجبور شد خیلی زود بار سفر ببندد؛ اما دو ماه بعد دوباره آمد تا دستیار علی دایی در تیم ملی شود. فیرات این بار هم بواسطه برکناری ناگهانی دایی از مربیگری تیم ملی در فروردین ۸۷، با یک خداحافظی غیراختیاری ایران را ترک کرد و برای اینکه در مرتبه سوم، سرنوشتش دست خودش باشد، به تنهایی و به عنوان سرمربی هدایت سپاهان را بر عهده گرفت ولی او باز هم رفیق نیمه‌راه شد و خیلی زود مجبور به ترک نصف جهان شد. فیرات حالا بعد از پنج سال دوری، دوباره به ایران بازگشته و جالب اینکه رهبری تیمی را بر عهده گرفته که پای او را به فوتبال ایران بازکرد. تقابل او سپاهان در هفته سیزدهم جالب خواهد بود.

بازگشت طلای سیاه به کویر!
مس در تابستان جاری عملکرد نومیدکننده ای در فصل نقل و انتقالات داشت اما کرمانی ها برای زجبران مافات ستاره سیاه سابق خود را دوباره تور کردند تال برگ برنده آنها باشد. لوسیانو ادینهو که روزهای طلایی و پرخاطره ای را در مس داشت، بعد از دو فصل زندگی در حاشیه جنوبی خلیج فارس دوباره به کرمان برگشته تا در قحطی ستاره در کویر یک تنه بار مس را به دوش بکشد. ستاره سیاهی که اگر همان بازیکن آماده سابق باشد، ارزشی به اندازه یک معدن طلا دارد!

لوکا علیه یک سوم لیگ!
بازگشت لوکا بوناچیچ به فوتبال ایران و حضور روی نیمکت ذوب آهن، یکی از جذابیت های ویژه لیگ سیزدهم است. بوناچیچ برای هشتمین بار به ایران می آید تا مربی یک تیم لیگ برتری باشد. استقلال اهواز، سپاهان (دو دوره)، فولاد (دو دوره)، گسترش فولاد و مس، تیمهای قبلی لوکا بوده اند و تقابل بوناچیچ با تیمهای سابقش جذاب است. او تقریبا یک سوم لیگ را دور زده تا به ذوب آهن رسیده! بی تردید جذاب ترین تقابل لوکا، دربی اصفهان در هفته یازدهم خواهد بود که او علاوه بر ملاقات تیم سابقش، با زلاتکو کرانچار یکی از هموطنانش رخ به رخ خواهد شد.

مرداب خارجی!
دراگان اسکوکیچ اولین مربی خارجی تاریخ ملوان است و حضور او در انزلی جزو جذابیت های لیگ سیزدهم خواهد بود. او هم به جمع رفقای کرواتش که پیش از ایران را تجربه کردند، اضافه شد. برای اسکوکیچ اصفهان دوست داشتنی ترین شهر ایران است چراکه دو هموطنش در نصف جهان زندگی می کنند. تقابل او و بوناچیچ در هفته ششم و کرانچار جنتلمن در هفته چهاردهم دیدنی است.

منصور علیه رفقا
منصور ابراهیم زاده امسال برای دومین سال پیاپی زندگی در خارج از نصف جهان را تجربه می کند. او پس از موفقیت های سریالی با سپاهان و ذوب آهن، بعد از تجربه موفق با نفت تهران، در تابستان از یکقدمی نیمکت پرسپولیس برگشت تا جای دایی را در قطار راه آهن را بگیرد. مثل همیشه نبرد او با همشهریان اصفهانی اش ذوب آهن در هفته آخر و سپاهان در هفته هشتم جذاب خواهد بود. بازی با ذوب آهن بواسطه قدمت بیشتر منصور در آن تیم و البته حضور لوکا بوناچیچ رفیق سابقش جذابیت بیشتری خواهد داشت. بازی با پرسپولیس در هفته چهاردهم بواسط اتفاقات تابستان و بازی با نفت تیم سابق ابراهیم زاده در هفته چهارم هم حساسیت های خاص خودش را خواهد داشت. ضمن اینکه نبرد او امیر قلعه نویی در هفته ششم نیز حائز اهمیت است.

مثلث آتشین ک و نامحبوب ها!
تقابل رفقای سابق با یکدیگر از همان هفته اول کلید می خورد و جالب اینکه در هفته نخست، جذاب ترین تقابل را شاهد خواهیم بود. مثلث آتشین «ک» برابر پرسپولیس قرار می گیرند؛ علی کریمی، جواد کاظمیان و کریم انصاری فرد. تقابل زودهنگام این سه نفر که البته فصل مشترک همه رابطه تیره و تار با علی دایی است، جذابیت بزرگ هفته نخست خواهد بود. تقابل علی کریمی با پرسپولیس و دایی در هفته اول رقابت‌ها آن هم در حالی که بازی در تهران و مقابل دیدگان هواداران سرخ برگزار می‌شود، بدون شک مهم‌ترین اتفاق هفته اول رقابت‌هاست. دوئلی که می تواند خیلی چیزها را روشن کند. در کنار علی کریمی، جواد کاظمیان را هم فراموش نکنید که هیچوقت با دایی رابطه خوبی نداشته و از حالا برای هفته اول به شیرینی آماده باش داده است! کریم انصاری فرد که که در آخرین روزها دایی او را نخواست تا به تبریز برود، سومین ضلع این مثلث آتشین را تشکیل می دهد. ضلع سومی که انگیزه هایش برابر دایی بیشتر از دو ضلع دیگر است! در جبهه پرسپولیس نیز سیدمهدی سیدصالحی و قاسم دهنوی روبروی تیمی می ایستند که فصل پیش پیراهن آن را بر تن داشتند و البته جزو جنجالی ترین بازیکنان تراکتور بودند و از همین رو چندان محبوبیتی در میان طرفدران پرشور تبریزی ندارند. سیدصالحی و دهنوی هر دو در مقاطعی با تونی اولیویرا به مشکل برخوردند و با رفتارها و مصاحبه های خود تراکتور را به حاشیه بردند. حاشیه های که به اعتقاد خیلی ها از مهمترین عوامل از دست رفتن قهرمانی بود و از همین رو هواداران تراکتور دل خونی از آنها دارند و حالا با جدایی شان وقت تسویه حساب فرا رسیده. فراموش نکنید که سیدصالحی تک گل تراکتور در بازی رفت فصل گذشته برابر پرسپولیس در تهران را وارد دروازه سرخ ها کرد و حالا امیدوار است این گل را در جهت معکوس تکرار کند. تقابل مجید جلالی که روزگاری سرمربی دایی بود، با شاگرد سابقش روی نیمکت پرسپولیس حسن ختام این دوئل تمام عیار خواهد بود.

آبی علیه آبی!
استقلال در دیدار افتتاحیه لیگ به مصاف تیم گسترش فولاد می رود. یک شروع تبریزی دیگر برای استقلال. سه سال قبل هم استقلال در تبریز مقابل تیم تازه بالا آمده شهرداری شروع امیدوار کننده ای در این شهر و ورزشگاه داشت و حالا دل به تکرار تاریخ بسته اما در مقایسه با دوره قبل کار دشوارتری دارد. گسترشی ها با رسول خطیبی و ایمان موسوی برای این بازی لحظه شماری می کنند، دو ستاره ای که هر دو از قلعه نویی دل خوشی ندارند. نکته جالب اینکه هم گسترش و هم استقلال نماینده آبی پوش این دو شهر هستند و عجیب اینکه تیم دوم شهر خود محسوب می شوند و طعنه آمیز اینکه تیم اول شهرشان قرمز می پوشد!

دیدار با پلنگ سر به هوا!
آرش افشین مهاجم فصل گذشته فولاد که تا یکقدمی پوشیدن پیراهن استقلال هم پیش رفت در همین هفته اول رقابت‌ها مقابل تیم فصل گذشته خود به میدان می‌رود تا افشین و فولاد هم زودتر از حد انتظار به هم برسند. عجب رویارویی جالبی است این تقابل آرش افشین با تیم سابقش. حتما آرش از این تقابل ناراحت است اما چه کار می شود کرد؟ روی سابقه سپاهانی فرزاد حاتمی هم حساب باز کنید.

مهندس و دکتر!
استقلال و جباری خیلی زود به می رسند. استقلالی‌ها در هفته دوم شاهد حضور شماره ۸ سابق خود در ترکیب سپاهان در ورزشگاه آزادی خواهند بود تا به این ترتیب فرصت انتقام از شماره ۸ استقلال فراهم شود. در مقابل جباری برای این بازی تنها یک انگیزه خواهد داشت؛ علی فتح ا… زاده. او قصد دارد در زمین بازی کاری کند که همه بابت جدایی اش از اسقلال تاسف بخورند و بیشتر از همه فتح ا… زاده. در ترکیب سپاهان علی حمودی را هم فراموش نکنید. کسی که چراغ اول را جدایی از استقلال و پیوستن به سپاهان را روشن کرد و علاوه بر خودش با مشاوره هایی که به افشین داد، پدیده اهوازی را از چنگ فتح ا… زاده در آورد. سابقه سپاهانی خسرو حیدری و هاشم بیک زاده و حتی امیر قلعه نویی نیز نمک این بازی را بیشتر می کند.

سرخ های دیروز و امروز
پرسپولیس در هفته دوم به اصفهان می رود تا ذوب آهن را ملاقات کند. تقابل پیام صادقیان با رفقای سابقش در ذوب دیدنی است. به ویژه اینکه او با دلخوری از ذوب آهن جدا شد و حالا بی صبرانه منتظر است تا با ذوبی ها تسویه حساب کند. حضور سپهر حیدری و علیرضا محمد دو پرسپولیسی سابق که البته رابطه خوبی با دایی دارند در ترکیب ذوب آهن این بازی را جذاب تر خواهد کرد. قاسم حدادی فر نیز که با پرسپولیس قرارداد بست و سرانجام بالاجبار در ذوب آهن ماند نیز می تواند سوژه ویژه این بازی باشد. در نهایت مهدی رجب زاده مهاجم کهنه کار ذوب و گربه سیاه همیشگی پرسپولیس را فراموش نکنید که همیشه به سرخ ها نیش زده.

بازگشت آقای متهم به شیراز
بازی فجرسپاسی – استقلال در هفته سوم بیش از همه برای محمدمهدی نظری دشوار خواهد بود. بازیکنی که در بازی فصل گذشته فجرسپاسی و استقلال در حافظیه شیراز دو موقعیت مسلم گل را به طرز عجیبی از دست داد، به تبانی متهم شد و البته نخستین بازیکنی بود که به استقلال پیوست! شاغلام که متخصص باخت های پرگل به استقلال است، باید از قهرمان لیگ پذیرایی کند اما در تیم آبی پوش سخت ترین کار را محمدمهدی نظری دارد که خیلی زود به شیراز برگشته و باید رودرروی خاستگاهش قرار بگیرد.

دوگانه ترک – ژرمن!
در هفته چهارم فیرات باید سراغی از دوست قدیمی اش علی دایی بگیرد. فیرات زمانی دستیار دایی در تیم ملی بود و در سایپا هم با او کار کرده. نکته جالب این است که دایی و فیرات هر دو اصالتا ترک زبان هستند و هر دور در مکتب فوتبال آلمان رشد کرده اند. به غیر از این اگر سازمان لیگ به قول و قرار خود پایبند بماند، اولین حضور احتمالی پرسپولیس در کرج هم جالب خواهد بود. سایپایی ها حتما از میلاد غریبی استقبال خوبی خواهند داشت.

دندان پوسیده و گروهبان قندلی!
استقلال – صبا در هفته چهارم یک بازی جذاب است. ترکیب دونفره حاجی مایلی و رضا عنایتی قطعا می تواند دردسرهای استقلال را افزون کند؛ حتی در خانه. دوئل دوباره حاجی مایلی و قلعه نویی بعد از آن بیانیه تاریخی گروهبان قندلی جالب است حتی اگر طرفین مثل سابق با هم بد نباشند. رضا عنایتی بعد از اینکه برای چندمین بار تا نزدیکی استقلال آمد و نتوانست به تیم سابقش بازگردد، فرصت این را دارد تا دوباره به امیر و استقلال نیشی بزند به ویژه اینکه دل پری از «بی وجدان»هایی دارد نگذاشتند او دوباره آبی پوش شود!

دشمنان ساحلی!
بازی پرسپولیس و ملوان جزو کلاسیک های تاریخ فوتبال ایران است اما چند سالی است که این نبرد کلاسیک، رنگ و بوی جنجال به خود گرفته. ملوان در هفته پنجم به تهران می آید و مثل چند بازی اخیر بی تردید زارع سوژه اصلی بازی خواهد بود که جدایی و دلخوری اش از جمع سرخ های پایتخت و مصاحبه های توفانی اش سبب شده تا او در هیبت یک دشمن خونی برای پرسپولیس جلوه کند. در کنار زارع، امیرحسین فشنگچی را هم نباید فراموش کرد که دایی را مسبب جدایی اش از پرسپولیس می داند و قطعا انگیزه های فراوانی مقابل سرمربی پرسپولیس دارد. حسن اشجاری مدافع سابق استقلال نیز یکی از چهره های ویژه این بازی خواهد بود که برخلاف هواداران پرسپولیس، دایی او را دوست دارد!

دشمنان خونی روی ریل
در هفته ششم و در بازی استقلال – راه‌آهن، بی تردید همه نگاه ها به دوئل طالب لو – رحمتی است. دو گلر دیروز و امروز استقلال که هیچگاه دل خوشی از یکدیگر نداشته اند. البته پیروز و منوچهری را فراموش نباید کرد. جدال پیروز با مجیدی و صادقی قطعا پرحاشیه خواهد بود. منوچهری را هم می خواهد ثابت کند که ناکامی اش در استقلال ربطی به توانایی های او نداشته و مشکل از جای دیگری بوده است. امیر و منصور هم که رفقای قدیمی اند.

اثبات لیاقت در هفته ششم
یحیی گل محمدی و پرسپولیس داستان پر فراز و نشیبی داشتند. یک نیم فصل نسبتا خوب اما با پایان بندی بد سبب شد تا ناگهان همه علیه یحیی بشورند و او ناچار به ترک پرسپولیس شود. بعد از یک بازی تراژیک و کابوس وار فینال جام حذفی برابر سپاهان، یحیی شاید معنای از عرش به فرش خیلی بهتر از بقیه می داند. او حالا به نفت رفته و با همان روحیه آرامش در باشگاه بی حاشیه ای همانند نفت به دنبال اثبات خودش است تا به همه به ویژه منتقدان پرسپولیسی اش ثابت کند که اشتباه کرده اند. وعده یحیی برای هاشور زدن روی این نظریه هفته ششم است؛ جایی که باید تیم سابقش را در شرایطی ملاقات کند که یکی از دوستان صمیمی اش یعنی علی دایی روی نیمکت آن نشسته. مهرداد اولادی هم می تواند به نمک این تقابل بیفزاید.

برادرکشی در لیگ!
در هفته ششم و در بازی فجرسپاسی – تراکتورسازی برادران کریمیان یک بار دیگر وسط زمین به جان هم می افتند. فقط لباس مهرداد نسبت به پارسال عوض شده. در هفته هفتم و در بازی تراکتورسازی – سایپا، دوئل برادران نصرتی جالب خواهد شد. این دوئل با توجه به حضور نوبرانه میلاد در لیگ برتر جالب است.

دربی سرخابی با طعم قلیه ماهی!
بازی فولاد – استقلال خوزستان، عجب دربی جالبی در هفته ششم می شود. بدنه استقلال اهواز از فولادی های سابق سابق مثل مبعلی، کلاه کج، کعبی و سهراب بختیاری زاده تشکیل شده. حتی عبدا… ویسی نیز روی نیمکت این تیم چنین وضعیتی دارد. بنابراین اگر کلونی فولادی های سابق در دربی خوزستان برابر تیم سابق خود بدرخشند، اصلا نباید تعجب کرد.

دربی پرخاطره
دربی همیشه جذابیت های ویژه خود را دارد اما دربی امسال که در هفته هشتم برگزار می شود، یک دربی پرخاطره است چرا که امسال نفرات پرتعدادی با سابقه پوشیدن پیراهن دو تیم در زمین حضور دارند. میثم حسینی و سیدمهدی سیدصالحی که روزگاری آبی پوش بودند و محمد قاضی، پژمان نوری و علیرضا نیکبخت واحدی که در سالهای دور و نزدیک پیراهن قرمز را بر تن می کردند. نبرد این ستاره ها با رفقای سابق قطعا هیجان و حساسیت دربی را دوچندان خواهد کرد. در کنار این ستاره های سرخابی، دوئل علی دایی و امیر قلعه نویی نیز می تواند جذاب باشد.

استاد و شاگرد
بازی صبا و تراکتور در هفته ششم نیز جذابیت های پنهانی دارد. اگرچه مجید جلالی به دلیل خاطرات خاکستری اش از صبا، نگاه ویژه ای به این بازی خواهد داشت اما ملاقات با محمد مایلی کهن دوست شفیق و قدیمی اش روی نیمکت قمی ها نگاه او را معتدل خواهد کرد.

جنجال به توان هزار!
تقابل سپاهان با پرسپولیس در هفته دهم یکی از جذاب ترین بازی های امسال است. کشمکش های این دو باشگاه در فصل جاری به اوج خود رسید. یعقوب کریمی، شجاع خلیل زاده و قاسم دهنوی سه ضلع مثلثی بودند که با هر دو تیم قرارداد بستند و به آتش اختلافات میان این دو باشگاه دامن زدند و در نهایت دهنوی از آن پرسپولیس شد و کریمی و خلیل زاده به اصفهان رفتند. البته این تنها فصل مشترک این دو باشگاه نیست. محسن بنگر، سیدجلال حسینی، سیدمهدی سیدصالحی، رضا محمدی، شهاب گردان، رحمان احمدی و حتی هادی عقیلی و زلاتکو کرانچار را هم به این مجموعه اضافه کنید. ضمن اینکه تقابل جباری و حمودی سابقا استقلالی با پرسپولیس پکیج جنجال در این بازی را کامل می کند.

نارفیق ها و رفیق ها!
نیرد استقلال خوزستان و صبا در هفته یازدهم از چند جهت جذاب است. حضور عبدا… ویسی روی نیمکت خوزستانی ها در کنار سهراب بختیاری زاده و عادل کلاه کج ستاره های سابق صبا که با دلخوری از جمع قمی ها جدا شدند، می تواند روز سختی را برای محمد مایلی کهن رقم بزند. مربی ای که البته در میان اهوازی ها یک رفیق دوست داشتنی دارد؛ ایمان مبعلی که حاجی هنوز هم عقیده دارد از دیوید بکام بهتر است!

مار و پونه!
تقابل حاجی مایلی با پرسپولیس و دایی در هفته دوازدهم مثل همیشه جذاب و جنجالی است. حاجی هیچگاه با دایی رابطه خوبی نداشته و آب این دو هیچوقت توی یک جوی نرفته. یادتان نرفته که حاجی در تابستان تا یکقدمی نیمکت پرسپولیس آمد و ناگهان جای خود را به دایی داد تا بگوید: «کسی را آوردند که برای شکست پرسپولیس پایکوبی و رقص می کرد!» رضا عنایتی با توجه به سابقه خوبش برابر پرسپولیس می تواند به جذابیت این بازی کمک کند.

گربه زرد!
تقابل دایی با راه آهن هفته چهاردهم نیز جذابیت های خاص خودش را دارد. راه آهن گربه سیاه سنتی پرسپولیس است اما با حضور بابک زنجانی و روابط دوستانه اش با پرسپولیس، رویانیان و دایی، این گربه سیاه، احتمالا سفید خواهد شد! گربه سفیدی که البته زرد می پوشد. حتما فراموش نکرده اید که رویانیان قرار بود که امسال نیمکت پرسپولیس را به ابراهیم زاده بدهد اما با مخالفت گسترده پیشکسوتان این طرح جذاب عملی نشد تا دایی از راه آهن به پرسپولیس بیاید و در عوض ابراهیم زاده جای او را در لوکوموتیو راه آهن بگیرد. کفشگری، عالیشاه و حتی علی عسگری را هم به این تقابل بیفزایید.

دلخورها علیه امیر
فرزاد حاتمی و عباس محمدرضایی دو تن از بازیکنانی بودند که در نیم فصل لیگ دوازدهم پیراهن استقلال را بر تن کردند و به رغم عملکرد نسبتا قابل قبول در پایان فصل از استقلال کنار گذاشته شدند و حالا هر دو به اهواز رفته اند تا پیراهن فولاد را بر تن کنند. تقابل دلخورهای سابقا آبی پوش با استقلال در هفته چهاردهم قطعا جذاب است به ویژه اینکه هر دو دلیل جدایی خود را به امیر قلعه نویی و اطرافیانش نسبت می دهند و از همین رو می خواهند انتقام تمام عیاری از دلیل اصلی جدایی شان از استقلال بگیرند.

دلخورها علیه دایی
تیمی های خوزستانی هیشه لقمه ای گلوگیر برای پرسپولیس بوده اند اما بازی با استقلال خوزستان در هفته آخر دشواری های دیگری هم برای دایی دارد. عادل کلاه کج، ایمان مبعلی و حسین کعبی کلونی مخالفان دایی در استقلال خوزستان هستند که قطعا برای ناکامی او از جان مایه می گذارند. دایی تنها می تواند روی رفاقت با سهراب بختیاری زاده حساب کند!