اختصاصی – یکی دیگر از بازیکنانی که پس از چندین سال حضور موفق در خارج از شهر انزلی و تیم […]

اختصاصی – یکی دیگر از بازیکنانی که پس از چندین سال حضور موفق در خارج از شهر انزلی و تیم های بزرگ فوتبال ایران به تیم اول خود یعنی ملوان بازگشت حسن اشجاری است . وی که پس از پایان چهارمین دوره ی لیگ برتر فوتبال ایران از ملوان جدا شده بود سالهای موفقی را در تیمهای ذوب آهن اصفهان ، استیل آذین تهران ، سپاهان اصفهان و استقلال تهران پشت سر گذاشت و دو قهرمانی لیگ برتر ، قهرمانی جام حذفی و نائب قهرمانی جام باشگاه های آسیا را تجربه کرد و یکی از بازیکنان ترکیب اصلی تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ به سرمربی گری علی دایی بود .پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب مصاحبه ی تفصیلی با این بازیکن با تجربه ترتیب داد که می توانید بخش اول آن را در ادامه مطالعه نمایید .

 

ملوان کلاب : از اینجا شروع کنیم که قرار بود سال گذشته به ملوان بیایی اما نشد و در این فصل به ملوان پیوستی .

 

این اتفاق سال قبل اش هم افتاد زمانی که استیل آذین سقوط کرده بود ومن آمدم اینجا با آقای صالح نیا صحبت کردم و به من پیشنهاد ۶۰ میلیون تومانی دادند و گفتند این آقا فوتبالش تمام شده و من رفتم سپاهان در اکثر بازیها برای این تیم به میدان رفتم و با سپاهان قهرمان لیگ برتر شدیم . سال گذشته من یکسری مشکلات داشتم و نمی توانستم در اصفهان بمانم و ربطی به فوتبال نداشت و به مسئولین سپاهان گفته بودم که من بدلیل مشکلاتم هر لحظه ممکن است بروم و دوست داشتم بین تهران و انزلی جایی باشم که نزدیک به خانواده ام باشم که کرانچار گفت که اگر یک مدافع چپ بگیرند من را آزاد می کنند که این اتفاق هم افتاد اما به هر حال اتفاقاتی افتاد که نتوانستم به شهرم برگردم . در مورد امسال نیز  اینطور نبود که هیچ پیشنهادی نداشته باشم ، چند پیشنهاد از تراکتور و گسترش فولاد و حتی در اردوی سرعین که بودیم دوستان همه شاهد هستند که آقای ابراهیم زاده برا پیوستن به راه آهن به من پیشنهاد دادند ولی واقعیت این بود که اگر قرار بود امسال جایی بازی کنم آن شهر خودم بود شاید بعضی ها بگویند که فوتبال من تمام شده ولی من امسال هم می توانستم در یک تیم بالانشین مثل تراکتور بازی کنم ولی با جمع بندی که کردم ملوان را انتخاب کردم چون من در فوتبال ایران به هر آنچه که بود رسیدم قهرمانی لیگ ،قهرمانی جام حذفی ، نایب قهرمانی آسیا، تیم ملی ولی از روزی که از ملوان رفتم بدنبال روزی بودم که به ملوان برگردم حالا هرکه هر جور می خواهد فکر کند من با ملوانی اینجا بازی کردم که ماهی ۳۰ هزار تومان پول می گرفتم در بزرگسالان با پاداش ۱۰ هزار تومانی بازی می کردم پس کسی نمی تواند به من بگوید به خاطر پول به اینجا آمدم چون امسال پول آنچنانی در ملوان نیست روزی هم که از ملوان رفتم ۱۰ میلیون قراردادم بود که  یک میلیون و هفتصد هزار تومان از آن پول را گرفتم بقیه را نگرفتم آقای کرامتی شاهد این موضوع است پس من در بی پولی های ملوان در این تیم بازی کردم و درلیگ یک درعین جوانی و در حالی که پستم مهاجم نبود ۱۲ گل برای ملوان زدم و آقای گل شدم . امسال هم با نصف پولی که تیمهای دیگر پیشنهاد می دانند به ملوان آمدم. مهم این است که دوست داشتم در ملوان بازی کنم و منتی سر کسی نمی گذارم و واقعیتش آرزویم بود.

 

 

ملوان کلاب: وقتی در سپاهان بودید همیشه بازی می کردید ولی در نیم فصل وقتی که به استقلال آمدید در پایان فصل حرف و حدیث هایی پیش آمد که در استقلال زیاد بازی نکردید توضیح می دهید؟


من روزی که رفتم در استقلال ۳ بازی جام حذفی و ۹بازی لیگ بازی کردم و تا بعذ از دربی و در کل ۱۳ بازی در لیگ و ۲ بازی در باشگاهای آسیا و بعد که تصادف کردم حتی راه هم نمی توانستم بروم و جالب اینکه می گویند در استقلال نیمکت نشین بوده ، شانس بد من این بود که مهمترین بازی ها را مصدوم بودم و از دست دادم بازی سپاهان و تراکتور ، و در بازی آخر که یک هفته با استقلال تمرین کردم در ترکیب قرار گرفتم بعد روزنامه ها تیتر می زدند اشجاری به دلیل بی انضباطی اخراج شده حال اینکه من مصدوم و در خانه استراحت می کردم . من در ایام عید تصادف کردم و خوشبختانه دکتر نوروزی در صومعه سرا بود و وضعیت من را دید و نامه ای دراینباره برای باشگاه استقلال نوشت و در واقع تا زمانی که مصدوم نشدم ۱۶ بازی در مسابقات مختلف برای استقلال در ترکیب اصلی به میدان رفتم .

 

ملوان کلاب: مصاحبه ای روز گذشته در روزنامه و سایت ۹۰ از قول شما منتشر شد خیلی حالت تندی داشت ، آیا آن مصاحبه را تایید میکنید؟


خیلی خوشحالم که این سوال را از من پرسیدید و در واقع منتظر این سوال بودم چون دیروز که به سایت شما سر زدم این مصاحبه را دیدم که به نقل از روزنامه نود در خبرها کار کرده بودید و خیلی از هواداران و کاربران از نوع صحبت من ناراحت شده بودند که من در واقع میخواستم بگویم که من اصلا چنین صحبتهایی را نزده ام که خوشبختانه شما تماس گرفتید و قرار مصاحبه گذاشتید . باید بگویم که مصاحبه با این لحن و بیان اصلا در شخصیت من نیست و کذب محض است . یکی از خبرنگاران که اتفاقا با هم رفاقت هم داریم به من زنگ زد و گفت که آیا شمایی که می خواهید پیراهن شماره ۸ را بپوشید نباید از پژمان نوری اجازه بگیرید من به ایشان گفتم که من و پژمان با هم خیلی رفیق هستیم و من به حالت شوخی به ایشان گفتم که من و پژمان جایمان را عوض کردیم و شوخی وار به ایشان گفتم که مگر باید از پژمان اجازه بگیرم من با پژمان خیلی رفیق هستم و این را ارسطو عزتیان می تواند شهادت دهد وقتی دیشب این مصاحبه رو در سایت ملوان کلاب دیدم و نظراتی که دوستان داشتند را هم خواندم که ناراحت شدم چون این صحبتها حرف من نبود . من در مورد صحبتهای آقای احمدزاده هم این را گفتم که متاسفانه هرکس که از ملوان کنار گذاشته می شود نباید درباره ملوان صحبت کنند و جو را متشنج کنند و کلی گویی کردم . من در آن مصاحبه هیچ مطلب تندی درباره پژمان نوری نگفتم و این مسئله خنده دار است که از قول من نوشته بودند من ۱۱سال در ملوان شماره ۸ پوشیدم که چنین چیزی صحت ندارد من روزی که به ملوان آمدم شماره ۲۸ پوشیدم بعدش ۱۱ و ۲سال هم ۸ پوشیدم و اصلا اینطور نبوده که ۱۱ سال شماره ۸ ملوان را پوشیده باشم اصلا سال ۸۱ پژمان در ملوان کاپیتان خود من بود و ۸ میپوشید. روری هم که پژمان نوری می خواست به استقلال برود من تمام مشکلات و اطلاعاتی که به دردش بخورد را به او دادم من با پژمان هیچ مشکلی ندارم و با هم بسیار صمیمی هستیم و آنهایی که ما را با هم دیده اند می توانند در این خصوص شهادت دهند . ولی نمی دانم آن مصاحبه چرا به اینطور بازتاب داده شده است و من چنین چیزی با این لحن به هیچ وجه نگفتم .

 

 

 

ملوان کلاب:شما یکی از اولین بازیکنانی بودید که جذب شدید و در اردوی اردبیل هم حضور داشتید کار مربی جدید را چطور می بینید؟

 

راستش را بگویم روزی که با ملوان قرارداد بستم به انزلی آمده بودم و آن روز من مهمان داشتم که بامن تماس گرفتند که بیا باشگاه و من وقتی وارد باشگاه شدم همه من را دوره  کردند و اصلا نگذاشتند من حرفی بزنم  و من هم قرارداد بستم  ولی البته با رضایت و اطمینان این کار را کردم . درباره مربی نکته مثبت آن سوا از کار تاکتیکی انگیزه اوست من با مربی خارجی زیادی کار کردم مثل کرانچار و با مربیهای بزرگ ایران نیز کار کرده ام ولی ایشان انگیزه زیادی دارند ، اوایل احساس می کرد اینجا مثل لیگهای اروپایی است و همه ی امکانات فراهم است ولی به مرور به این شرایطی که وجود دارد عادت کرده است . در بحث فنی هم به مانند مربیان بلوک شرق مثل لوکا بوناچیچ و کرانچار کار می کند و یکی دیگر از نکات مثبت ایشان شخصیت بالایی است که دارند به همه یک جور نگاه می کنند و در بحث فنی چیزهای متنوع ارائه می دهد که برای فوتبال ملوان جدید و بسیار عالی است.

 

ملوان کلاب:امسال تیم به نوعی تغییر کرده و بازیکنان جوان زیادی داریم ؟

 

در دهه ی ۷۰ ما وقتی که قهرمان امیدهای کشور شدیم ۱۹ بازیکن از تیم ما به بزرگسالان راه یافتند و جزو تیم اصلی به میدان می رفتند و در سال ۸۰ همه آنها از ستاره های ملوان بودند و تا سال ۸۳ در ملوان بودند و کم کم از ملوان جدا شدند خیلی هایشان هم در تیمهای بزرگ ایران بازی کردند و به تیم ملی رسیدند . امسال همان دوره است دیگه ما نمی توانیم منتظر بمانیم که کی اشجاری به ملوان برمی گردد کی نوری بر می گردد که به ملوان کمک کند الان فوتبال حرفه ای اینها را قبول نمی کند شما الان بگویید در این ۵ یا ۶ سال ملوان ۱ پدیده به غیر از سعید عزت الهی داشته ؟ خوبی این فصل همین مربی خارجی است چون برایش فرقی نمی کند که چه کسی بازی می کند و هر کس بهتر باشد به زمین می رود و اسامی بازی نمی کنند .من فکر میکنم که هواداران با صبوری می توانند به ملوان امسال کمک کنند و این تیم نیاز به زمان دارد شاید ما چند بازی را واگذار کنیم ولی مطمئنم که این تیم جواب می دهد.

 

ملوان کلاب : شما به عنوان یک بازیکن با تجربه چطور می توانید تجربیات خود را به این جوانان منتقل کنید؟

 

فوتبالیستی که از لحاظ فوتبالی پر رو نباشد به هیچ جا نمی رسد البته نه از لحاظ شخصیتی بلکه فوتبالی. من فکر می کنم که ما در اینجا خیلی پتانسیل داریم ولی همه نمی توانند به تیم بزرگسالان راه پیدا کنند ما جوانهایی را داریم که فرصت به آنها داده نمی شد چون دنبال نتیجه گرایی هستیم یک زمانی محمد احمد زاده جرات اینکار را داشت چون آن زمان می طلبید ولی الان نه و حق هم دارد چون همه از فوتبال امروز نتیجه می خواهند.ولی مربی خارجی سر نترسی دارد و این سر نترس یا میگیرد یا نه ولی احتمال موفقیت زیاد است من موقعی که آقای احمد زاده به من در لیگ ۲ بازی دادند من از ترس و استرس می لرزیدم ولی در کنار بازیکنانی مثل بیژن شجاعی و اسماعیل دانشور بازی می کردم که یک روزی آرزوی دیدن آنها را از نزدیک داشتم چون طرفدار ملوان بودم و الان هم بهترین فرصت برای جوانان است که از با تجربه ها و در کنارشان بودن نهایت استفاده را ببرند.ما وقتی به بزرگسالان رسیدیم روزی که آقای احمدزاده ازمن خواست که به تمرین بیایم راننده ی اتوبوس  من را چون نمی شناخت از سرویس پیاده کرد و گفتند خودت باید به محل تمرین بیایی یا بعد از تمرین تا ۹ شب باید بدنبال توپها می گشتیم یا قبل از تمرین توپ باد می زدیم و می گفتند که این مکتب است اگر بازیکن جوان در ابتدا راه سختی ببیند به جاهای بزرگی می رسد و در واقع ما در جوانی اینگونه ملوان را شناختیم و به ما می گفتند که در آینده نتیجه اش را خواهید دید و فکر می کنم که این نتیجه را دیدیم .

 

 

پایان بخش اول مصاحبه – ادامه دارد

 

میثم شاهین – مهران دیده بان

 

منبع : ملوان کلاب.نت (www.MalavanCllub.Net)